Design of transformable transitional shelters
Biçim değiştirebilen geçici barınak tasarımları
  1. Tez No: 691685
  2. Yazar: MERVE CERRAHOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERAY MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Deprem, sel, fırtına, kasırga ve tsunami gibi doğal afetler binlerce insanı evsiz bırakabileceğinden afet sonrası en önemli ihtiyaç barınmadır. Geçici barınaklarda temel ihtiyaçlar benzer olsa da mekân, malzeme ve kullanım süreleri açısından önemli farklılıklar göstermektedirler. Bu tür barınaklar, ihtiyaç duyulan yerlere taşınabilen geçici konutlardır. Ancak, mevcut barınakların çoğu yeniden kullanılabilirlik veya taşınabilirlik özellikleri düşünülmeden tasarlanmaktadır. Ayrıca, bazıları yeterli düzeyde mekânsal esneklik sağlamamakta ve genişlemeye izin vermemektedir. Aslında, kinetik tasarım çözümleri bu tür gereksinimleri karşılayabilir. Bu tezde amaç, bir ailenin ihtiyaçlarını optimum düzeyde karşılayabilecek biçim değiştirebilen geçici bir konut birimi tasarlamak ve oluşturulan birimler için bir yerleşim planı önermektir. Bu amaçla, öncelikle geçici barınakların tasarım kriterleri sunulmaktadır. İkinci olarak, geçici barınakların mevcut örneklerinin bu tasarım kriterlerini karşılayıp karşılamadıkları analiz edilmektedir. Üçüncü olarak, 3x3m ebadında kapalı bir konfigürasyondan temel barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek 21m2'yi kaplayan genişletilmiş bir forma dönüşebilen geçici konut birimi önerilmektedir. Genişleme özelliği sayesinde önerilen ünite kompakt halde istenilen yere kolaylıkla taşınabilmektedir. Daha büyük ailelere hizmet etmek veya tedarik ünitesi, sağlık ünitesi ve aktivite ünitesi gibi farklı işlevlerde kullanılmak üzere birkaç ünite birleştirilebilmektedir. Son olarak, önerilen birimlerin farklı düzenlemelerde nasıl birleştirilebileceğini göstermek üzere bir yerleşim planı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the natural disasters such as earthquakes, floods, storms, hurricanes and tsunamis may leave thousands of people homeless, the most important need after the disaster is the sheltering. Even though the basic needs are similar in the transitional shelters, they differ significantly in terms of spaces, materials and duration of use. Such shelters are temporary dwellings that can be transported to the places needed. However, most of the existing shelters are designed without considering the reusability or transportability. Moreover, some of them neither provide adequate flexibility within the space nor allow expansion. In fact, kinetic design solutions may meet such requirements. In this thesis, the aim is to design a transformable transitional shelter that fulfills the needs of a family with optimum convenience and to propose a settlement layout for such units. For this purpose, first, design criteria for the transitional shelters are presented. Second, the existing examples of the transitional shelters are analyzed whether they meet those design criteria. Third, a transformable transitional shelter is proposed which can transform from a closed configuration in size of 3x3m to an expanded form covering 21 m2 to carry out domestic activities. Thanks to its expansion properties, the proposed unit can easily be transported to any desired location in its compact state. Several units can be combined to serve for either larger families or to be used for different functions such as supply unit, heath unit and activity unit. Finally, a settlement layout is presented to show how the proposed units can be combined in different arrangements.