Transformable multi-loop linkage mechanism design for architectural applications employing the EDGE-to-EDGE loop assembly method
Kenar kenara devre birleştirme yöntemi ile mimari uygulamalara yönelik dönüşebilir çok devreli çubuk mekanizması tasarımı
- Tez No: 992641
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yeni bir kenardan kenara devre montaj yöntemi önermektedir. Uçurtma, eşkenar dörtgen, paralelkenar, dart ve anti-paralelkenar olmak üzere beş temel devre tipi, tek serbestlik dereceli bağlantı mekanizmaları elde etmek üzere bir araya getirilmiştir. Karşılaştırmalı geometrik ve kinematik bir analiz yoluyla tüm veriler değerlendirilmiş ve kenardan kenara montajlar, hareket türlerine göre — doğrusal bir biçimden eğrisel bir şekle dönüşebilen dönüştürülebilir ya da açılıp kapanabilir olmalarına göre — sınıflandıran kapsamlı bir tabloda düzenlenmiştir. Bu sistematik incelemenin ardından, dönüştürülebilir bağlantılar, mimari uygulamalar için üretimi basitleştirmek amacıyla düz çubuklar kullanılarak uygulanabilirlikleri bakımından analiz edilmiştir. Bunu takiben, doğrusal bir konfigürasyondan önceden tanımlı eğrisel bir forma geçebilen ve kontrollü bir doğru–eğri dönüşümüne imkân veren mekanizmalar üretebilen parametrik bir tasarım metodolojisi ortaya konmuştur. Çok devreli bağlantı mekanizması için çok sayıda farklı çubuk boyu alternatifi üreten ve bunları tablo haline getiren parametrik bir süreçle desteklenen kenardan kenara devre montaj yöntemi, dönüştürülebilir bağlantı tasarımı için pratik bir çerçeve sunmaktadır. Bu çerçeve içinde, hedeflenen açıklık–yükseklik ilişkisine göre alternatifler arasından nihai konfigürasyon seçilmiştir. İncelenen uçurtma ve anti-paralelkenar devre düzenekleri arasında, hedef açıklık–yükseklik ilişkisini en etkin şekilde sağlayan konfigürasyon, sayısal ortamda modellenmiş ve 1:4 ölçekli fiziksel bir model üzerinden doğrulanmıştır; ayrıca, fiziksel model üzerinde yapısal davranışı gözlemlemek amacıyla yük testleri gerçekleştirilmiştir. Bu yaklaşım, hem yapım odaklı hem de forma duyarlı bir tasarım anlayışı ortaya koymakta ve böylece dönüştürülebilir bağlantı mekanizmalarının işlevsel ve mimari potansiyelini genişletmektedir.
Özet (Çeviri)
This study proposes a novel edge-to-edge loop assembly method. Five fundamental loop types—kite, rhombus, parallelogram, dart, and anti-parallelogram—are assembled to generate single-degree-of-freedom linkages. Through a comparative geometric and kinematic analysis, all data are evaluated and organized into a comprehensive table that classifies edge-to-edge assemblies according to their motion type: deployable or transformable from a straight form into a curved shape. Following this systematic investigation, the transformable linkages are analyzed in terms of their feasibility using straight bars, with the aim of simplifying production for architectural applications. Subsequently, the study aims to establish a parametric design methodology capable of generating mechanisms that transition from a linear configuration to a predefined curved form, enabling controlled line-to-curve transformation. Supported by a parametric process that generated multiple link-length alternatives for the multi-loop linkage and organized them into tabulated data, the edge-to-edge loop assembly method offers a practical framework for transformable linkage design. Within this framework, the final configuration was selected from these alternatives according to the targeted span–height relationship for some case studies. Among the analyzed kite and antiparallelogram loops assemblies, the one that most effectively satisfies the target span–height relationship is digitally modeled and validated through a 1:4-scale physical model. Load tests were also conducted on the physical model to observe its structural behaviour. It introduces a design approach that is both construction-conscious and form-responsive, thereby expanding the functional and architectural potential of transformable linkage mechanisms.