Çorum ili otsu bitkilerde tespit edilen örümcekler (Ordo: araneae) üzerine araştırmalar
Researches on spiders (ordo: araneae) detected in herbaceous plants in Çorum province
  1. Tez No: 691692
  2. Yazar: BURCU TABUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİLE AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Çorum ili otsu bitkilerindeki örümcek popülasyonları araştırılmıştır. Örnekler 2015-2018 yıllarında Haziran-Ağustos ayları arasında elle, aspirator ile ve atrap kullanılarak toplanmış ve % 96'lık etil alkole alınarak -20 ˚C'de muhafaza edilmiştir. Örümcekler çoğunlukla Astaraceae üzerinden yakalanmıştır. Çalışmayla 16 familyaya ait 503 örnek toplanmış ve 29 cinste 37 tür belirlenmiştir. Dişi erkek oranı 1, 94:1, ergin yavru oranı 1, 19:1 olarak hesaplanmıştır. Çorum ilinden daha önce örümcekler takımına ait bir kayıt bildirilmediğinden dolayı tüm türler yeni kayıttır. Daha önce ülkemizden kaydı verilmiş olan türler yeni lokaliteler ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, spider populations on Harbaceous Plants in Çorum province were investigated. Samples were collected by catching by hand and sweeping with insect net between the months of June-August during years of 2015-2018 and they stored in 96% ethanol at -20 ˚C. The spiders were often caught from Astaraceae. During the study, 503 samples belonging to 16 family were collected and 37 species in 29 genera were determined. The ratio of female/male 1, 94:1, and ratio adult / juvenil 1, 19:1 was calculated. Because of there is no record from Çorum belonging to Araneae, all of the species is new record for the region. Species registered in our country were supported with new localities.