Investigating the climate change in Turkey by trend analysis techniques
Türkiye'de iklim değişikliğinin trend analizi teknikleriyle incelenmesi
  1. Tez No: 691698
  2. Yazar: SEDA EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YETER GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İklim değişikliği belirli bir zaman içerisinde bir bölgenin ikliminde meydana gelen değişiklikler olarak tanımlanır ve insan aktivitelerinden doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenir. Küresel ısınma, deniz seviyesinde yükselme ve olağanüstü hava olaylarında artış gibi etkileri düşünüldüğünde küresel çevreye karşı en büyük tehdit olarak görülmektedir. İklim değişikliğinin iki temel sebebi vardır: Sera gazları ve insan kaynaklı sebepler. Atmosferdeki sera gazlarında meydana gelen artış iklim değişikliğinin en temel sebebi olarak gösterilebilir. Bir diğer önemli faktör ise insanlardır. İnsan kaynaklı iklim değişikliğinin sebepleri arasında endüstrileşmedeki artış, fosil yakıt kullanımı, ormanların yok edilmesi ve şehirleşmedeki artış sayılabilir. Bu çalışmada, Türkiye'deki iklim değişikliğinin etmenleri detaylı olarak incelenmiştir. Bu kapsamda, Türkiye'de son 50 yılın sıcaklık, yağış, nem, buharlaşma, deniz suyu sıcaklığı, toprak sıcaklığı ve karla örtülü gün sayısı verileri incelenmiştir. Buna ek olarak, Van Gölü havzasındaki iklim değişikliği ve hidrolojik faktörler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda, sıcaklık, yağış, akış ve göl seviyesi verileri alınmıştır. Bütün bu veriler, önce kendi içlerinde trend analizi teknikleri kullanılarak incelenip, sonrasında birbirleri arasındaki korelasyonlar araştırılmıştır. Hava sıcaklığı, deniz sıcaklığı ve toprak sıcaklığı geçtiğimiz 50 yılda önemli derecede artış gösterirken; yağış, nem ve karlı gün sayısı belirgin ölçüde azalmaktadır. Dolayısıyla, elde edilen sonuçlardan küresel ısınmanın Türkiye üzerindeki yansımalarını kolaylıkla tespit edebilmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Climate change is defined as the change in climate observed over a time period and it is referred directly or indirectly to human activity. It is believed to be the most serious threat to global environment with its potential impacts such as global warming, sea level rise and increased extreme weather events. The reasons of climate change can be mainly divided into two main components which are greenhouse gases and human factors. Increase in the greenhouse gas (GHG) concentrations in the atmosphere is the main cause of the climate change in the world. The other important factor for climate change is humans. Humans are changing the climate of the world by burning of fossil fuels, urbanization, deforestation, agriculture, and industrial processes. In this work, the components of climate change in Turkey were deeply investigated. Firstly, how climate changed over the past 50 years was analyzed in terms of average annual temperature, precipitation, evaporation, moisture, sea water temperatures, soil temperature and number of snowy days in Turkey. Then, these data is analyzed by statistical techniques and their trends are evaluated. Moreover, Van Lake basin is taken as a case study and variations in temperature, precipitation, flow and lake level parameters are investigated. Again, trends of those variables are evaluated. In addition to this, correlations of those parameters are obtained and their effects on each other are explained. It is observed that while temperature is increasing, precipitation, moisture and number of snowy days are decreasing in Turkey. Hence, it can be said that global warming shows its reflections in Turkey as well.