İklim değişiminin Akdeniz orman yapısı üzerindeki etkisinin uydu görüntüsü (Landsat TM/ETM/OLI) kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of climate change on Mediterranean forest structure by using satellite image (Landsat TM/ETM/OLI)
  1. Tez No: 739425
  2. Yazar: MALIHEH AREKHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YEŞİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ormanların ağaç sınır ekotonu, küresel ısınmasına tepki veren en hassas dağ ekosistem bileşenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ormanların ağaç sınırının değişiminin orman ağaç sınırının yapısı ve kompozisyonu üzerinde kaçınılmaz etkileri vardır. Bu çalışmada, geçmişte olan ormanların ağaç sınırının değişimlerini, orman meşcere haritaları, Landsat uydu görüntüleri ve CBS teknikleri kullanılarak dört dönem arası gerçekleşen (1970-1992-2002-2013) değişimleri Cehennemdere'de (Marsin-Antalya) saptamayı amaçlamıştır. 43 yıllık bir dönem için NDVI, AYS (arazi yüzey sıcaklığı) verileri, hava sıcaklığı verilerine ve orman meşcere haritalarına dayalı yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Öncelikle, orman meşcere haritaları her dönem için jeoreferanslandırılmış ve sayısallaştırılmıştır. İkincisi, her periyot için orman ağaç sınırının yüksekliği simüle edilmiştir. Üçüncü aşamada, her bir dönem için yükseklik profili istatistikleri hesaplanmış ve periyotlar arasındaki istatistiksel fark analizi elde edilmiştir. Trend analizi ve parametrik olmayan Spearman'in korelasyon analizi kullanılarak orman ağaç sınırı boyunca NDVI ve AYS kaymalarını tahmin etmek için yirmi test grafik (10 × 10 piksel) seçildi. Ek olarak, ağaç türlerini belirlemek için ağaç türlerindeki yapısal ve zamansal kaymalar, orman meşcere haritalarında dört zaman periyodu için seçilen test alanlarda hesaplanmıştır. Tüm iklim değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış eğilimi gözlenmiştir, en yüksek eğilim aylık ortalama temmuz sıcaklığındadır (tau = 0,62, ρ
Özet (Çeviri)
Treeline ecotone is recognized as one of the most sensitive component of mountain ecosystems which is responded to climate warming. Treeline changes have inevitable impacts on the forest treeline structure and composition. This study aimed to determine occurred past forest treeline changes by forest stand maps, Landsat satellite images, and GIS techniques for the four-time period (1970-1992-2002-2013) in the Cehennemdere, Turkey. The new approach was developed using avalable dataset for a 43-year period. NDVI, LST (land surface temperature) data, air temperature data, and forest stand maps were used. Firstly, for each study perıod forest stand maps were jeorefferenced. Secondly, forest treeline altitude for each period was calculated. Thirdly, altitude profile statistics were computed for each treeline using statistical difference technique analysis. Trend analysis and non-parametric Spearman's correlation analysis as a statistical method for estimating the NDVI and LST changes across the forest treeline twenty sample plots (10 × 10 pixels) were used. In addition, the spatial and temporal treeline border changes were computed within the selected plots for four time periods to determine the pioneer tree species using the forest stand maps. It was observed statistically significant increasing trend in all climate variables, with the highest slope in the monthly average mean July temperature (tau = 0.62, ρ