Design of A 1 KW wireless battery charger for a typical electric vehicle using an optimal solar PV system
Optimum güneş PV sistemi kullanılan tipik bir elektrikli araç için A 1 KW kablosuz akü şarj cihazı tasarımı
- Tez No: 691731
- Danışmanlar: PROF. NEDİM TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzde scooter'lardan fişli elektrikli arabalara kadar değişen düşük ve orta güçlü elektrikli araçlara (EV'ler) günlük hayatımızda giderek daha fazla karşılaşılmaktadır. Bu araçlardan scooter ve elektrikli bisiklet gibi küçük güçlü olanlar temiz çevre bilinciyle son zamanlarda kentsel kullanımda oldukça popüler hale geldi. Bu araçlar akülerden beslendikleri ve kilometre aralıkları akü kapasitesine ve kalitesine bağlı olduğu için akıllı şehir konseptine uygun olarak çoğu yerde mevcut şarj istasyonlarında aküleri kolaylıkla şarj edilebiliyor. Bu çalışmada, uygun bir maksimum güç noktası izleyici ile uygun bir güneş PV sistemi kullanan düşük güçlü EV'ler için 1 kW kablosuz akü şarj sisteminin optimal tasarımı önerilmiştir. Tasarlanan sistem şebekeye bağlı ve düşük maliyetli enerji yönetimi için güneş ışınımı potansiyelinin mevcut olduğu bir sitede inşa edilmiştir. Ön sonuçların elde edilebilmesi için öncelikle çalışma farklı senaryolar için MATLAB Simulink ortamında yaklaşık olarak modellenmiştir. Genetik algoritmalar gibi metasezgisel bir teknik kullanılarak optimal tasarım ile istenilen sonuçlara ulaşmanın mümkün olduğu vurgulanmalıdır. Çalışma için gerekli sonuçlar ve tartışmalar tam metinde verilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, low and medium power electric vehicles (EVs) ranging from scooters to plug-in electric cars are increasingly encountered in our daily life. Among these vehicles, small strong ones such as scooters and electric bicycles have recently become very popular in urban use with the awareness of clean environment. Since these vehicles are supplied from batteries and their mileage ranges depend on the battery capacity and quality, in accordance with the smart city concept, the batteries can easily be recharged at the available charging stations in most places. In this study, an optimal design of a 1 kW wireless battery charger system is proposed for low power EVs using a proper solar PV system with a convenient maximum power point tracker. The designed system is connected to the grid and built in a site where solar irradiation potential is available for low cost energy management. Primarily, the study is approximately modeled in the MATLAB Simulink environment for different scenarios in order to obtain the preliminary results. It should be emphasized that it is possible to reach the desired results with the optimal design by employing a metaheuristic technique such as the genetic algorithms. The required results and discussions for the study will be given in the full paper.