Kararlı bölünme problemi (hedonik oyunlar): Algoritmik bir çalışma
Stable partition problem (hedonic games): An algorithmic study
- Tez No: 691732
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN DALKILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kararlı bölünme problemi, oyuncu kümesi ve tercih profili verilen hedonik oyunlarda kararlı bölünmelerin bulunmasıdır. Bu tezde, hedonik oyunlarda çekirdek kararlı bölünmelerin bulunması problemi algoritma odaklı olarak incelenmiştir. Simetrik eklenerek ayrılabilen hedonik oyunlar için iki farklı tamsayılı programlama modelleri kurulmuş ve analiz edilmiştir. Ayrıca, doğrusal programlama gevşetmesi ve dallandırma sınırlandırma yaklaşımını kullanarak çekirdek kararlı bölünmeleri bulan yeni bir algoritma hazırlanmıştır. Bireysel rasyonel koalisyon listesi ile gösterimi sağlanan hedonik oyunlar için tamsayılı ve karma tamsayılı programlama modelleri kurulmuş ve analiz edilmiştir. Simetrik eklenerek ayrılabilen hedonik oyunların özel bir durumu için polinom zamanda çalışan ve çekirdek kararlı bölünmeleri bulan özgün bir algoritma da geliştirilmiştir. Geliştirilen tüm algoritmaların doğruluk kanıtları ve karmaşıklık analizleri yapılmıştır. Geliştirilen algoritmalar Standart Şablon Kütüphanesi (STL) kullanılarak C++ dilinde kodlanmış ve test edilmiştir. Tamsayılı Programlama ve Karma Tamsayılı Programlama kullanan algoritmalar IBM(R) ILOG(R) CPLEX(R) Interactive Optimizer 12.9.0.0 kullanılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Given a set of players and a preference profile made up of the players' preferences, stable partition problem is to find a stable partition for the given hedonic game. In this thesis, core stable partition problem in hedonic games has been studied from an algorithmic perspective. We defined and analyzed two integer programming models for a symmetric additively separable hedonic games. We found an algorithm by using linear programming relaxation and branch and bound methods to find a core stable partition. Integer and mixed integer programming models have been formulated and analyzed in an individually rational lists of coalition representation. A polynomial time algorithm has been designed and implemented for the special case of symmetric additively separable hedonic games. Correctness proofs and complexity analysis of all developed algorithms were made. Developed algorithms are coded and tested in C ++ language using Standard Template Library (STL). Algorithms using Integer Programming and Mixed Integer Programming have been tested using IBM (R) ILOG ® CPLEX (R) Interactive Optimizer 12.9.0.0.