Perkütan kolesistostominin akut kolesistit tedavisindeki yeri
The role of percutaneous cholecystostomy in the treatment of acute cholecystitis
- Tez No: 691749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASIM ESENKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Perkütan kolesistostomi (P.K.) safra kesesi lümenine görüntüleme eşliğinde kateter yerleştirilmesidir. P.K. akut kolesistit (A.K.) tedavisinde küratif olabileceği gibi cerrahi uygulanacak hastalarda köprü tedavi olarak da uygulanabilir. Çalışmamızda P.K.'nın hastaların klinik ve laboratuvar bulgularına etkisini araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza girişimsel radyoloji departmanında Şubat 2017 ile Kasım 2018 tarihleri arasında P.K. yapılan 36 hasta dahil edildi. Hastaların işlem öncesi ve sonrası klinik ve laboratuvar bulguları retrospektif olarak tarandı. BULGULAR: Hastalarımızda rekürrens görülmemiştir. Kateterin takılı kalma süresi 50,2 ± 26,1 gün, hastane yatış süresi 7,5 ± 5,2 gün olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Percutaneous cholecystostomy (P.C.) is the insertion of a catheter into the gallbladder lumen under imaging guidance. P.C. can be curative in the treatment of acute cholecystitis (A.C.), or it can be performed as a bridging treatment in patients who will undergo surgery. In our study, we investigated the effect of the P.C. on patients' clinical and laboratory findings. MATERIAL AND METHOD: In our study, 36 patients were included, who underwent P.C. between February 2017 and November 2018 in the interventional radiology department. The clinical and laboratory findings of the patients before and after the procedure were reviewed retrospectively. RESULTS: No recurrence was observed in our patients. The duration of catheterization was 50.2 ± 26.1 days, and the hospital stay was 7.5 ± 5.2 days.