Hızlandırılmış yaşlandırma işleminin iki farklı polisaj tekniği uygulanan kompozit materyallerde renk stabilitesi ve yüzey özelliklerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect on the color stability and surface properties of two different polishing techniques in composite materials process of the accelerated aging
- Tez No: 691750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP DERELİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, iki farklı polisaj sisteminin hızlandırılmış yapay yaşlandırma (accelerated artificial aging / AAA) varlığında ve yokluğunda kompozit rezin materyallerde renk, yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik üzerindeki etkisini in vitro olarak değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmada 6 farklı kompozit rezin [(Universal Restoratif 200, 3M-ESPE, ABD), (G-Aenial Anterior, GC, Japonya), (Ceram-X Duo, Dentsply, ABD), (Admira, Voco, Almanya), (IPS Empress Direct, Ivoclar, Lıechtensteın), (Clearfil Majesty Esthetic, Kuraray, Japonya)] değerlendirildi. Her kompozit rezin grubunda 30 örnek olacak şekilde toplamda 180 örnek 8 mm çapında ve 2 mm derinliğinde disk şeklinde teflon kalıplar yardımıyla hazırlandı. Kompozit rezin gruplar; kontrol (şeffaf bant), disk (OptiDisc, Kerr, İsviçre) ve lastik (Dimanto, Voco, Almanya) grubu olmak üzere 3 alt gruba ayrıldı (n=10). Kompozit rezin örneklerin renk değişimlerinin hesaplanmasında (ΔE00) CIEDE 2000 renk formülü kullanıldı. AAA öncesi ve sonrası, örneklerin yüzey pürüzlülüğü (Ra, µm) ve Vickers mikrosertlik (VHN) değerleri ölçüldü. Elde edilen verilerin renk değişimleri için iki yönlü varyans analizi (Two-way ANOVA) yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik değerleri için üç yönlü varyans analizi (Three-way ANOVA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in vitro study is to evaluate the effect of two different polishing systems on color, surface roughness and microhardness of composite resin materials in the presence and absence of accelerated artificial aging (AAA). Material and Method: In the study, six different composite resins [(Universal Restorative 200, 3M-ESPE, USA), (G-Aenial Anterior, GC, Japan), (Ceram-X Duo, Dentsply, USA), (Admira, Voco, Germany), (IPS Empress Direct, Ivoclar, Lechtenstein), (Clearfil Majesty Esthetic, Kuraray, Japan)] were evaluated. A total of 180 samples, including 30 samples in each composite resin group, were prepared with the help of disc shaped Teflon molds of 8 mm diameter and 2 mm depth. Composite resin groups; They were divided into 3 subgroups (n = 10) as control (Mylar strip), disc (OptiDisc, Kerr, Switzerland) and tire (Dimanto, Voco, Germany) group. Color change (ΔE00) of composite resin samples were calculated using the CIEDE 2000 color formula. Before and after AAA, surface roughness (Ra, µm) and Vickers microhardness (VHN) values of the samples were measured. Two-way analysis of variance (Two-way ANOVA) for color changes in the data obtained, three-way analysis of variance (Three-way ANOVA) for surface roughness and microhardness values were used.