Kardinal Fonksiyonlarda Güncel Çalışmalar
Current studies in cardinal functions
- Tez No: 691767
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİRHAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Topoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde öncelikle kümeler kuramı, ordinal sayılar, kardinal sayılar, kardinal fonksiyonlar ile ilgili tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Daha sonra, Tychonoff uzayı üzerindeki gerçek değerli sürekli fonksiyonların uzayındaki düzgün yakınsaklık topolojisinin yoğunluğu ve Cech-Stone kompaktlaştırmasının ağırlığı, bir Hausdorff uzayının modifikasyonunun zayıf Lindelöf sayısı için bir sınır oluşturduğu, topolojik bir uzay üzerindeki G-delta topolojisine ait, yayılımın üst sınırlarını, Lindelöf sayısını ve zayıf Lindelöf sayısı ile ilgili literatürdeki bazı sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first of all, definitions and theorems related to set theory, ordinal numbers, cardinal numbers, cardinal functions are given. Then, some results in the literature regarding the density of the uniform convergence topology in the space of real-valued continuous functions on the Tychonoff space and the weight of the Cech-Stone compaction, modification of a Hausdorff space creates a limit for the weak Lindelöf number, the upper bounds of propagation, the Lindelöf number and the weak Lindelöf number of the topology G-delta on a topological space are given.