Türkiye Denizlerinde dağılım gösteren Cephalaspidea (Gastropoda- Mollusca) türleri
Cephalaspidea (Gastropoda- Mollusca) species distributed along the Turkish coasts
- Tez No: 691778
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz kıyıları ile Marmara Denizi'nde dağılım gösteren Cephalaspidea (Mollusca: Gastropoda) türlerinin taksonomik ve ekolojik özelliklerini saptamak amacıyla, toplam 93 istasyonun (0-1250 m) çeşitli biyotoplarından örneklemeler yapılmıştır. Faunistik analizler sonucunda, 12 familyaya ait 17 genus, 34 tür ve bu türlere ait 3736 birey tespit edilmiştir. Bu türlerden Laona pruinosa, Notodiaphana atlantica, Philine vestita, Retusa parvula ve Retusa variabilis Türkiye Mollusca faunası için yeni kayıt türlerdir. Ayrıca, 7 tür (Haminoea navicula, Haminoea orbignyana, Philine monterosati, Notodiaphana atlantica, Retusa crebrisculpta, Retusa desgenettii ve Roxania utriculus) Türkiye'nin Akdeniz kıyıları için, 7 tür (Retusa crebrisculpta, Retusa parvula, Haminoea orteai, Haminoea orbignyana, Laona pruinosa, Philine vestita ve Roxania monterosatoi) Ege Denizi kıyıları, 2 tür (Retusa parvula ve Retusa variabilis) Marmara Denizi ve 1 tür (Retusa variabilis) Karadeniz kıyıları için ilk defa bildirilmektedir. Saptanan türlerden Acteocina mucronata, Mnestia girardi, Pyrunculus fourierii ve Retusa desgenettii Türkiye kıyıları için yabancı türlerdir. Araştırma bölgesinde, P. fourierii (%22) en yüksek birey sayısına, Cylichna cylindracea (%52) ise en yüksek frekans indeks değerine sahip türlerdir. İncelenen biyotoplar arasında yumuşak substratum kommunitelerinin, en yüksek tür ve birey sayısına sahip olduğu (33 tür ve 3557 birey) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, samples from different biotopes and depths (0-1250 m) at 93 stations, were collected to determine the taxonomical and ecological features of Cephalaspidea (Mollusca: Gastropoda) species distributed along the Mediterranean, Aegean Sea and Black Sea coasts of Turkey as well as in the Sea of Marmara. As a result of the faunistic analysis, 17 genera, 34 species and 3736 individuals belonging to 12 families were identified. Of the determined species, Laona pruinosa, Notodiaphana atlantica, Philine vestita, Retusa parvula and Retusa variabilis are new records for the Turkish mollusc fauna. In addition, 7 species (Haminoea navicula, Haminoea orbignyana, Philine monterosati, Notodiaphana atlantica, Retusa crebrisculpta, Retusa desgenettii and Roxania utriculus) are new reports for the Mediterranean coast of Turkey; 7 species (Retusa crebrisculpta, Retusa parvula, Haminoea orteai, Haminoea orbignyana, Laona pruinosa, Philine vestita and Roxania monterosatoi) are new ones for the Turkish Aegean Sea coast; 2 species (Retusa parvula and Retusa variabilis) are new records for the Sea of Marmara and Retusa variabilis is new one for the Black Sea coast of Turkey. Among the identified species, Acteocina mucronata, Mnestia girardi, Pyrunculus fourierii and Retusa desgenettii are alien species. In the investigated area, P. fourierii (22%) was the species with highest number of specimens, whereas Cylichna cylindracea (52%) was with the highest frequency index values. Among the examined biotopes, soft substratum communities were characterized by the highest number of species and individuals (33 species and 3557 individuals).