COVID-19 pnömonisi olan hastalarda pnömoni derecesi ve serum NGAL düzeyi ilişkisi
The relationship between pneumonia grade and serum NGAL level in patients with COVID-19 pneumonia
  1. Tez No: 691804
  2. Yazar: SEMA NUR ARASAN
  3. Danışmanlar: UZMAN SELMA KARAAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, İç Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Şiddetli akut solunum yolu sendromu koronavirüsü-2; Aralık 2019'da Çin'de etkeni bilinmeyen birkaç pnömoni vakası ile ortaya çıkmıştır ve hala tüm dünyada etkisini sürdüren pandeminin tek iplikçikli RNA virüsü olan etkenidir. Yaptığı hastalık COVID-19 olarak isimlendirilmiştir. Tedavi ve aşı konusunda her geçen gün yeni bilgiler literatüre eklenmektedir. Mevcut şartlarda pandemi ile mücadelede en etkin önlem bulaşın engellenmesi ve aşılanmanın yaygın hale getirilmesidir. Bu çalışmada COVID-19 pnömonisi nedeni ile takipli hastalar arasında hafif/orta pnömoni ve ağır pnömonisi olan hastalarda serum NGAL düzeyinin, yoğun bakım ihtiyacını ve mortaliteyi önceden tahmin edebilen bir belirteç olup olmadığı araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Dahiliye Kliniği'nde yatarak takip edilen 18-85 yaş arası, Sağlık Bakanlığı COVID-19 Tanı Rehberi doğrultusunda kesin COVID-19 tanısı alan 115 hasta çalışmaya alınmıştır. Dahiliye kliniğinde yatan hastalar kesitsel olarak taranmış ve uygun olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar hafif-orta pnömoni ve ağır pnömoni olarak gruplandırılmıştır. Serum NGAL düzeyleri pulse steroid tedavisinden önce alınmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, komorbid hastalıkları, bir aylık sağkalımları kaydedilmiştir. Bulgular: Serum NGAL düzeyi ve High Flow Oksijen tedavisi ihtiyacı arasında anlamlı bir ilişki saptandı. (p=0,028). Pulse steroid tedavisi uygulanması gereken hastalarda, pulse steroid ihtiyacı olmayan hastalara kıyasla; ortanca serum NGAL düzeyleri arasında anlamlı fark saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Severe acute respiratory syndrome coronavirus emerged in China with a few cases of pneumonia of unknown origin on 2nd of the December 2019, and it is the single-stranded RNA virus, the causative agent of the pandemic, which is still affecting all over the world. The disease caused by the virus is named as COVID-19. New information about treatment and vaccination has been added to the literature every day. Under current conditions, the most effective measure to deal with the pandemic is to prevent transmission and make vaccination widespread. In this study, it was investigated whether serum NGAL level is a predictor of the need for intensive care and mortality in patients with mild/moderate pneumonia and severe pneumonia among patients followed up for COVID-19 pneumonia. Materials and Methods: 115 patients between the ages of 18-85, who were hospitalized in the Department of Internal Medicine of the University of Health Sciences Ankara City Hospital, with a definite diagnosis of COVID-19 in accordance with the Ministry of Health's COVID-19 Diagnostic Guide, were included in the study. Patients hospitalized in the internal medicine clinic were screened cross-sectionally and eligible patients were included in the study. Patients were divided into groups as mild-moderate pneumonia and severe pneumonia. Serum NGAL levels were measured before pulse steroid therapy. Age, gender, comorbid diseases, and one-month survival of the patients were recorded. Results: A significant correlation was found between serum NGAL level and need for High Flow Oxygen therapy, (p=0.028). In patients who need pulse steroid therapy, compared to patients who do not need pulse steroids; There was a significant difference between the median serum NGAL levels, (p=0.034).