İkinci nesil kriyobalon kullanılarak pulmoner ven izolasyonu yapılan paroksismal atriyal fibrilasyon hastalarımızın uzun dönem takip sonuçları
- Tez No: 691805
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ULUS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Atriyal Fibrilasyon (AF) klinikte en sık karşılaşılan ritim bozukluğudur. Pulmoner ven (PV) izolasyonu, ilaca dirençli AF'si olan hastalar için perkutan kateter yoluyla ablasyonun temel bileşenidir. İkinci nesil kriyobalonlar (KB2) PV izolasyonu için geliştirilmiş olan ve son zamanlarda artan sıklıkla kullanılan araçlardır. Çalışmamızda KB2 kullanarak PV izolasyonu yapılan paroksismal AF'li hastaların uzun dönem sonuçlarını araştırmayı amaçladık.Çalışmamıza KB2 kullanılarak PV izolasyonu yapılan 84 paroksismal AF hastasını aldık. İşlem sonrası ilk üç aylık dönemi (kör periyod) takiben 30 sn'den uzun süren herhangi bir atriyal taşiaritminin (ATa) varlığı (AF, atriyal flutter ya da atriyal taşikardi) rekurrens olarak tanımlandı. İşlem sonrası ilk 3 ay içinde görülen tekrarlar 'erken rekurrens' olarak tanımlandı. İşlem ile ilgili komplikasyon oranları da araştırıldı. Hastalar 32.00 (22.25-41.75) ay izlendi. Akut işlem başarısına 83 hastada ulaşıldı (%98.8), toplam 336 PV'in 333'ü (%99.1) izole edildi. On hastada (%11.9) erken ATa rekurrensi, 23 hastada (%27.4) kör periyod sonrası izlemde rekurrens gözlendi. İşlem ile ilgili komplikasyonlar 5 hastada (%5.9) gözlendi. Bunların üçü (%3.6) giriş yeri ile ilgili, biri kardiyak tamponat (%1.2), biri de frenik sinir paralizisi (%1.2) idi. Takipte ATa rekurrensi gözlenen hastaların 15'i (%17.9) medikal olarak izlendi, 8'i (%9.5) ikinci ablasyon işlemine alındı.
Özet (Çeviri)
AF is the most common arrhythmia in the clinic. Pulmonary vein (PV) isolation is the main component of percutaneous transcatheter ablation for patients with drug-resistant AF. Second generation cryoballons (CB2) are tools that have been developed for PV isolation and have been increasingly used recently. In our study, we aimed to investigate the long-term results of patients with paroxysmal AF who underwent PV isolation using CB2.We enrolled 84 patients with paroxysmal AF who underwent PV isolation using CB2. The presence of any atrial tachyarrhythmia (ATa) (AF, atrial flutter, atrial tachycardia) lasting more than 30 seconds following a three-month blanking period after the procedure was defined as recurrence. Recurrences seen in the first 3 months after the procedure were defined as 'early recurrence'. Procedure-related complication rates were also investigated.Patients were followed for 32.00 (22.25-41.75) months. Acute procedural success was achieved in 83 patients (98.8%), 333 (99.1%) of 336 PVs in total were isolated. Early ATa recurrence was observed in 10 patients (11.9%), and recurrence after blanking period was observed in 23 patients (27.4%). Procedure-related complications were observed in 5 patients (5.9%). Three of them (3.6%) were related to the access site, one was cardiac tamponade (1.2%) and one was phrenic nerve paralysis (1.2%). Fifteen (17.9%) of the patients with recurrent ATa were followed up medically and 8 (9.5%) were taken to the second ablation procedure.