COVID-19 pandemi döneminde diş hekimlerinin çalışma şartları ve aldıkları önlemler ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the working conditions and the precautions they take and the levels of anxiety of the dentists during the COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 691866
  2. Yazar: FUNDA KULDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PARLA MEVA DURMAZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Türkiye'de Covid-19 pandemisi sırasında diş hekimlerinin çalışma koşullarını, aldıkları önlemleri değerlendirmek ve anksiyete düzeyleri ile ilişkisini araştırmaktır. MATERYAL-METOD: Demografik ve kişisel bilgiler, çalışma şartları ve alınan önlemler ve Beck Anksiyete Ölçeği sorularını içeren online anket 03.06.2020-10.06.2020 tarihleri arasında 704 diş hekimine uygulandı. değişkenler için tanımlayıcı ve sıklık istatistikleri hesaplandı. Kategorik verilerin kaşılaştırılması Ki kare testi, gruplar arasındaki karşılaştırma ise Kruskal-Wallis testi kullanılarak yapıldı. Değişkenler arasındaki korelasyonlar Pearson korelasyon katsayısı ile hesaplandı. BULGULAR: Diş hekimlerinin %46,2'si minimal, %28,3'ü hafif, %17,5'i orta derecede, %8,1'i şiddetli anksiyeteye sahipti. Kadın diş hekimlerinin (%62,07), erkek diş hekimlerine (%37,93) göre kaygı düzeyleri yüksek bulundu (p=0,000). Kronik hastalığı olan diş hekimlerinin olmayanlara göre kaygı düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu (p=0,004). Devlet hastanesi ve ağız ve diş sağlığı merkezlerinde çalışan diş hekimlerinin diğer işyerlerinde çalışan diş hekimlerine göre kaygı düzeyleri yüksek bulundu (p=0,022). Aylık geliri azalan diş hekimlerinin geliri değişmeyen ve artan diş hekimlerine göre kaygı düzeyleri daha düşük bulundu (p=0,015). Pandemi döneminde sahada çalışan diş hekimlerinin diğer diş hekimlerine göre kaygı düzeyleri yüksek bulundu (p=0,022). Kişisel koruyucu ekipmana erişimi olmayan ve pandemi döneminde kendini güvende hissetmeyen diş hekimlerinin kaygı düzeylerinin diğer diş hekimlerinden yüksek olduğu belirlendi (p=0,006, p=0,000). SONUÇ: Covid-19 pandemi döneminde yüksek risk grubundaki diş hekimlerinin kaygılı olduğu görülmüş ve kaygı düzeylerinin çalışma koşulları ve alınan önlemlerle ilişkili olduğu belirlenmiştir. Pandeminin diğer evreleri ve ileride karşılaşılabilecek pandemiler için diş hekimlerinin kaygı düzeylerini azaltmaya yönelik önlemler alınması önem taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Beck Anksiyete Ölçeği, Covid-19, Diş Hekimleri, İş Sağlığı ve Güvenliği, Kişisel Koruyucu Ekipman
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To evaluate the working conditions and precautions taken by dentists during the Covid-19 pandemic in Turkey and to investigate their relationship with anxiety levels. MATERIAL-METHOD: An online questionnaire including demographic and personal information, working conditions and precautions taken and Beck Anxiety Scale questions was applied to 704 dentists between 03.06.2020 and 10.06.2020. Comparison of categorical data was done using Chi-square test and comparison between groups was done using Kruskal-Wallis test. Correlations between variables were calculated with Pearson correlation coefficient. RESULTS: Of the dentists, 46,2% had minimal, 28,3% mild, 17.5% moderate, 8,1% severe anxiety. Anxiety levels of female dentists (62,07%) were higher than male dentists (37,93%) (p=0,000). Anxiety levels of dentists with chronic disease were found to be statistically significantly higher than those without (p=0,004). The anxiety levels of dentists working in state hospitals and oral and dental health centers were found to be higher than dentists working in other workplaces (p=0,022). The anxiety levels of the dentists whose monthly income decreased were found to be lower than the dentists whose income did not change and whose income increased (p=0,015). Dentists working in the field during the pandemic period had higher anxiety levels than other dentists (p=0,022). It was determined that the anxiety levels of dentists who did not have access to personal protective equipment and did not feel safe during the pandemic period were higher than other dentists (p=0,006, p=0,000). CONCLUSION: During the Covid-19 pandemic period, dentists in the high-risk group were found to be anxious. It was determined that their anxiety levels were related to working conditions and precautions taken. It is important to take measures to reduce the anxiety levels of dentists for other phases of the pandemic that may faced in the future. KEYWORDS: Beck Anxiety Inventory, Covid-19, Dentists, Occupational Health and Safety, Personal Protective Equipment