Farklı detoks içeceklerinin restoratif materyallerin renk ve pürüzlülük değişimi üzerine etkisi
The effect of different detox beverages on color and roughness change of restorative materials
- Tez No: 691867
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER DENİZ ARISU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Estetik restoratif materyaller doğal diş görünümünü taklit etmelidir. Bu materyallerin başında kompozit rezinler gelmektedir. Bu çalışmanın amacı toksinlerden arınma amacıyla kullanılan, meyve ve sebze içerikli içeceklerin kullanımının restoratif materyallerin renk ve pürüzlülük değişimine olan etkisini değerlendirmektir. Bu tez çalışmasında 5 farklı restoratif materyalden (Ceram.X SphereTec One, Clearfil Majesty Es-2, Omnichroma Estelite Quick, Beautifil II) 2 mm kalınlığında ve 8 mm çapında toplam 360 adet örnek hazırlandı. Hazırlanan örnekler Bluephase 20i (BP) LED ışık cihazı ile 15 sn polimerize edildi. Örnekler iki gruba ayrılarak ilk grup mylar strip altında bitirildi, diğer gruba Super Snap Bitirme ve Cila Seti (Shofu, Japonya) ile bitirme ve cila işlemi uygulandı. Örneklerin tümü, post polimerizasyon için 24 saat 37 ⁰C'lik etüvde distile su içerisinde bekletildi. Başlangıç renk ölçümleri için Vita Easy Shade Compact, başlangıç pürüzlülük ölçümleri için ise profilometre cihazı (Surfest SJ-301, Mitutaya, Japonya) kullanıldı. Örnekler distile su, evde hazırlanan kırmızı detoks içeceği, ticari olarak üretilen kırmızı detoks içeceği, evde hazırlanan yeşil detoks içeceği, ticari olarak üretilen yeşil detoks içeceği, limonlu sirkeli su olacak şekilde rasgele 6 alt gruba ayrıldı (n=6). Renk ve pürüzlülük ölçümleri 1 gün, 7 gün, 15 gün ve 30 gün sonunda tekrarlandı ve örneklerdeki renk değişimi (∆E) ve pürüzlülük değişimi (∆Ra) hesaplandı. Elde edilen veriler çift yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çoklu karşılaştırmalar için Tukey testi, renk ve pürüzlülük değişimi arasındaki ilişki ise Pearson korelasyon analizi kullanılarak istastistiksel olarak değerlendirildi. Yapılan istatistiksel analiz sonuçlarına göre, deney solüsyonlarının hepsi çalışmaya dahil edilen restoratif materyallerin renk ve pürüzlülük değerlerini değiştirmiştir. Bitirme ve cila işlemi uygulanmayan tüm restoratif materyaller arasında en yüksek renk değişimi 30. günde evde hazırlanan yeşil detoks içeceğinde bekletilen Beautifil II giomer örneklerinde görülmüştür (∆E4=20,16). Bitirme ve cila işlemi uygulanan tüm restoratif materyaller arasında pürüzlülülük değerindeki en yüksek artış 15. günde evde hazırlanan kırmızı detoks içececeğinde bekletilen Beautifil II giomer örneklerinde görülmüştür (∆Ra3=0,32). Toksinlerden arınma amacıyla kullanılan detoks içeceklerinin restoratif materyallerin renk ve pürüzlülük özelliklerini değiştirebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aesthetic restorative materials should mimic the natural tooth appearance. Composite resins are at the forefront of these materials. The aim of this study is to evaluate the effect of fruit and vegetable-containing detoxification beverages, on the color stability and roughness of restorative materials. A total of 360 disc-shaped specimens (2 mm thickness and 8 mm in diameter) were prepared using five restorative materials (Ceram.X SphereTec One, Clearfil Majesty Es-2, Omnichroma, Estelite Quick, Beautifil II). The prepared samples were polymerized with Bluephase 20i (BP) LED light curing device for 15 seconds. The samples were divided into two groups and the first group was finished under mylar strip. The other group was subjected to finishing and polishing procedure with the Super Snap Finishing and Polishing kit (Shofu, Japan). All of the samples were kept in distilled water in an incubator at 37 ⁰C for 24 hours for post-polymerization. The initial color values of the samples were measured by using a spectrophotometer, Vita Easy Shade Compact and the surface roughness values were measured using a profilometer. The samples were randomly divided into 6 immersion solution subgroups; distilled water, home-made red detox drink, commercially available red detox drink, home-made green detox drink, commercially available green detox drink and lemon-vinegar water (n=6). Color and roughness measurements were repeated after 1, 7, 15, and 30 days. Color change (∆E) and roughness change (∆Ra) in the samples were calculated. Data were statistically analyzed by two-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey post-hoc test and the relationship between color and roughness changes were evaluated with Pearson correlation test. According to the results of the statistical analysis, all of the test solutions changed the color and roughness values of the restorative materials. Among all restorative materials without finishing and polishing, The highest color change was observed in Beautifil II giomer samples which were immersed in home-made green detox drink on the 30th day (∆E4=20,16). Among all the restorative materials which were subjected to finishing and polishing process the highest increase in the roughness was observed in Beautifil II giomer samples (∆Ra3=0.32) which were immersed in home-made red detox drink on the 15th day. It should be kept in mind that detox beverages may cause some change in the color and roughness properties of restorative materials.