Yaşam doyumu ve umutsuzluk arasındaki ilişkide kariyer kaygısının aracı rolü: Rekreasyon bölümü öğrencileri üzerine bir uygulama
The instrument role of career anxiety in relationship: An application on recreation department students
  1. Tez No: 691889
  2. Yazar: FATMA KÜÇÜKKESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Umutsuzluğun yaşam doyumunu olumsuz etkilediği genel kabul gören bir görüştür. Bu çalışmanın hipotezine göre umutsuzluk, kariyer kaygısı ve yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı yaşam doyumu ve umutsuzluk arasındaki ilişkide kariyer kaygısının aracılık etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki Üniversitelerde 2020-2021 eğitim-öğretim yılında eğitim gören rekreasyon bölümü öğrencileri oluşturmuştur. Bu evrenden araştırmaya kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 500 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Ölçek formları çevrimiçi doldurulmuştur. Veri toplama aracı olarak, ''Yaşam doyumu ölçeği'' bireylerin yaşamdan aldıkları tatmin düzeylerini belirlemeyebilmek amacıyla, ''Beck Umutsuzluk Ölçeği'' bireylerin geleceğe yönelik olumsuz beklentilerini belirleyebilmek amacıyla ve Kariyer tatmini ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde İlişkisiz (Bağımsız) Örneklemler T-Testi (Independent Samples T-Test) yöntemi, ilişkisiz Örneklemler İçin Tek Faktörlü Varyans Analizi (One-Way Anova) yöntemi kullanılmıştır. Yaşam doyumu, kariyer kaygısı ve umutsuzluk düzeyi arasındaki ilişkisel durumu tespit etmek için person korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Umutsuzluk düzeyi ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide kariyer kaygısı değişkeninin aracılık rolü olup olmadığını test etmek amacıyla boostrap yöntemini esas alan yol analizi yapılmıştır. Analizler Hayes (2013) tarafından geliştirilen Process Macro analiz tekniği kullanılarak yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre kariyer kaygısı ölçek puanlarına ilişkin en yüksek ortalamaların meslek seçiminde olduğu görülmektedir. Yaşam doyumu ölçek puanlarının ortalamanın üstünde olduğu söylenebilir, umutsuzluk ölçeğine ait puan ortalamalarında ise orta düzeyde umutsuzluk tespit edilmiştir. Korelasyon analizi neticesinde kariyer kaygısı, yaşam doyumu ve umutsuzluk arasında negatif yönlü düşük ve orta düzey ilişkiler tespit edilmiştir. Aracılık testi sonucunda umutsuzluk düzeyinin yaşam doyumu üzerine dolaylı etkisinin anlamlı olduğu, dolayısıyla da kariyer tatmininin, umutsuzluk ve yaşam doyumu arasında ki ilişkiye aracılık ettiği tespit edilmiştir (b=.0141, %95 GA [.0050, .0247]).
Özet (Çeviri)
It is a generally accepted view that hopelessness negatively affects life satisfaction. According to the hypothesis of this study, there is a significant relationship between hopelessness, career anxiety and life satisfaction. The aim of this study is to investigate the mediating effect of career anxiety in the relationship between life satisfaction and hopelessness. The population of the research consisted of the students of the recreation department studying at the universities in Turkey in the 2020-2021 academic year. From this universe, 500 people selected by convenience sampling method participated in the research voluntarily. Scale forms were filled online. As a data collection tool, the“Life Satisfaction Scale”was used to determine the satisfaction levels of individuals from life, the“Beck Hopelessness Scale”was used to determine the negative expectations of individuals for the future, and the Career Satisfaction Scale was used. In the analysis of the data, the Independent Samples T-Test method and the One-Way Anova for Unrelated Samples method were used. It can be said that the life satisfaction scale scores are above the average, and a moderate level of hopelessness was found in the mea