Kısa elyaf ring iplik eğirme makinelerinde enerji tüketimini etkileyen faktörlerin araştırılması ve bilgisayar tahminleme modelinin geliştirilmesi
Research of energy consumption affecting factorsin short staple ring spinning machines anddeveloping a computer estimation model
- Tez No: 691955
 - Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TUĞRUL OĞULATA
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 215
Özet
Küresel çapta olduğu gibi ülkemizde de enerji tüketimi artmakta ve buda daha fazla enerji ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Yüksek enerji ihtiyacının karbon emisyonunu artırması, küresel ısınmaya neden olması, çevreye geri dönüşü imkânsız zararlar vermesinin yanı sıra Türkiye gibi enerji açığı olup, enerji ithal eden ülkelerde de ciddi maliyetlere sebebiyet vermektedir. Bu bağlamda enerji tüketiminin optimizasyonu, her endüstri alanında olduğu gibi ülkemiz için çok önemli bir sanayi kolu olan tekstilde büyük önem arz etmektedir. Tekstil sektörünün alt dallarından biri olan Ring iplikçiliği, ülkemizde geniş çapta yapılmakta olup, yüksek kurulu kapasitesiyle birlikte enerji tüketiminde ciddi bir yer tutmaktadır. Ring iplik tesislerinde en fazla enerji tüketen makine grubu ring eğirme makineleridir. Bu çerçevede çalışma kapsamında ring eğirme makinesinin kısımlarının enerji tüketimleri kıyaslamalı ölçümlerle analiz edilmiş, elde edilen sonuçlar ışığında enerji tüketim optimizasyonlarının nasıl sağlanabileceği ortaya konulmuştur. Ayrıca daha önce yapılmış literatür çalışmaları ve çalışma kapsamında tesis şartlarında gerçekleştirilen enerji analizlerinden faydalanarak, ring eğirme makinesinde 1 kg iplik üretimi için gerekli enerji tüketimini hesaplayan bir bilgisayar tahminleme modeli geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Energy consumption is increasing in our country, as it is globally, and this leads to more energy need. In addition to increasing carbon emissions, causing global warming, irreversible damage to the environment, high energy demand causes serious costs for the energy importing countries like Turkey. In this context, optimization of energy consumption has great importance in Textile, which is a very important industry branch for our country, as in every industry field. Ring spinning, one of the sub-branches of the textile industry, is carried out widely in our country and has a significant place in energy consumption with its high installed capacity. Ring spinning machines are the most energy consuming machine group in ring spinning plants. Within this framework, the energy consumption of the ring spinning machine's parts was analyzed with comparative measurements within the scope of the study, and it was revealed how energy consumption optimizations can be achieved in the light of the results obtained. In addition, a computer estimation model was developed that calculates the energy consumption required per kg of yarn production in the ring spinning machine, using the previous literature studies and the energy analysis performed under the mill conditions of the study.