COVID-19 hastalığı tanısı alan hastalarla üsye tanısı alan hastaların hemogram parametrelerininin kıyaslanması
Comparison of the hemogram parameters of patients diagnosed with COVID-19 and patients diagnosed with urban
- Tez No: 691954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KARAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK HASGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: İlk olarak Çin' de başlayan ve dünyaya yayılan, COVID-19 virüsü ölümle de sonuçlanabilen bir hastalıktır. Bu virüs üst solunum yolu enfeksiyonu (ÜSYE) ile benzer semptomlar vermektedir. Bununla birlikte COVID-19 hastalığı ile ÜSYE hastalığının farkları olabilmektedir. Çalışmamızda COVID-19 tanısı alan hastalarla, ÜSYE tanısı alan hastaların hemogram parametrelerini kıyaslayarak hemogram parametrelerinde farklılık olup olmadığını saptamak hedeflendi. Materyal ve Metod: Çalışmanın örneklemi Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine 11 Mart- 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında başvuran ve ÜSYE tanısı alan hastalar ile, 11 Mart – 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında başvuran ve COVID-19 hastalığı tanısı alan hastalar arasında yapılmıştır. Toplam vaka sayısı 361'dir. Bu hastaların 163' ü ÜSYE, 198' i COVID-19 hastalığı tanısı alan hastalardır. Veriler; parametrik varsayımların sağlandığı durumda İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi ile parametrik varsayım sağlanmadığı durumda ise Mann Whitney U Testi ile değerlendirildi. Nitel değişkenler arasındaki ilişki olup olmadığını değerlendirmek için çapraz tablolar ve Ki-Kare Testinden faydalanıldı. Nicel değişkenler arasındaki ilişki için pearson korelasyon katsayısı kullanıldı. İstatistiksel olarak p değerleri 0.05'den küçük hesaplandığında anlamlı kabul edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi için kullanıldı (SPSS 22.0 Chicago, IL, USA). Bulgular: Hastaların %45,2' si ÜSYE, %54,8'i COVID -19 tanılı idi. %45,4' ü kadın, %54,6 erkekti. Toplam hastaların yaş ortalaması 51,53 iken erkeklerde 51,82 kadınlarda 51,19' du.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The COVID-19 virus, which first started in China and spread to the world, is a disease that can result in death. This virus gives similar symptoms to upper respiratory tract infection (URTI). However, there may be differences between COVID-19 disease and URTI disease. In our study, it was aimed to determine whether there is a difference in hemogram parameters by comparing the hemogram parameters of patients diagnosed with COVID-19 and patients diagnosed with URTI. Materials and Methods: The sample of the study was carried out among patients who applied to Tokat Gaziosmanpaşa University Medical Faculty Hospital between 11 March and 31 May 2019 and were diagnosed with URTI, and patients who applied between 11 March and 31 May 2020 and were diagnosed with COVID-19 disease. The total number of cases is 361. Of these patients, 163 were diagnosed with URTI and 198 were diagnosed with COVID-19 disease. Data; In case parametric assumptions are met, the Significance of the Difference Between Two Means Test is used, and if parametric assumptions are not provided, the Mann Whitney U Test is used. Cross-tables and Chi-Square Tests are used to evaluate whether there is a relationship between qualitative variables. Pearson correlation coefficient is used for the relationship between quantitative variables. Statistically, it was considered significant when p values were calculated less than 0.05. Ready-made statistical software was used for calculations (SPSS 22.0 Chicago, IL, USA). Results: 45.2% of the patients were diagnosed with URTI and 54.8% of them were diagnosed with COVID-19. 45.4% were female and 54.6% were male. While the mean age of the total patients was 51.53, it was 51.82 in men and 51.19 in women.