Investigation of machine learning methods for prediction of ozone concentration to determine outdoor air quality level
Dış ortam hava kalite seviyesini belirlenmesinde ozon konsantrasyonu tahmini için makine öğrenme yöntemlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 691961
  2. Yazar: WALEED KHALID MAHMOOD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son yıllarda dünyanın tanık olduğu sanayileşme ve kentleşme alanındaki artış nedeniyle çeşitli ülkelerde hava kirliliği miktarı artmaktadır. Bu durum insanlarda özellikle solunum yolu hastalığı olanlar için risk oluşturmaktadır. Bu nedenle hava kirliliği seviyesinin önceden tahmin edilmesi erken uyarı sistemlerinin geliştirilmesi konusunda faydalı olabilir. Bu tez çalışmasında, İstanbul, Türkiye'deki açık hava ozon konsantrasyonunu tahmin etmek için altı farklı makine öğrenme yönteminin performansları incelenmiştir. Bu yöntemler, destek vektör makineleri, çok katmanlı algılama, rastgele ormanlar, gradyan artırılmış karar ağaçları, k-en yakın komşu ve elastik ağdır. Tahminler, ileriye doğru yuvarlanan doğrulama metodu ile bir adım ileri zaman serisi tahmin şeklinde yapılır. Bu modellerin eğitimi için hava kalitesi indeks okumalarına dayanan altı ana atmosfer bileşeni olan SO2, PM10, O3, PM2.5, NO2 ve CO ölçümleri kullanılmıştır. Öncelikle bu yöntemlerin tahmin performansı, regresyon modelleri eğitilerek hesaplanır. Daha sonra, tahmin edilen değerler beş hava kalitesi indeks seviyesinden birine dönüştürülür. Bu dönüştürme, çok sınıflı bir sınıflandırma problemine ilişkin performans ölçütlerinin hesaplanmasını mümkün kılar. En düşük RMSE 2246 ile MLP kullanılarak, en yüksek doğruluk puanı 0.790 ise SVM tarafından gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to an increase in the field of industrialization and urbanization that the world witnessed in recent years, the amount of air pollution is increased in various countries. This situation constitutes a risk for the humans especially those with respiratory diseases. Therefore, prediction of the air pollution level is an important task that may be useful for developing early warning systems. In this thesis study, performances of six different machine learning methods have been investigated for predicting outdoor ozone concentration in Istanbul, Turkey. These methods are support vector machines, multilayer perception, random forests, gradient boosted decision trees, k-nearest neighbor, and elastic net. The predictions are made according to one-step-ahead time-series forecasting scheme with a rolling walk forward validation. Six major atmosphere components that are based on air quality index readings, namely, SO2, PM10, O3, PM2.5, NO2, and CO that are utilized to train the models. Firstly, prediction performance of these methods are calculated by training regression models. Next, the predicted values are converted into one of the five air quality index levels. This conversion makes it possible to calculate performance metrics regarding a multi-class classification problem. The lowest RMSE of 2246 was observed by using MLP and the highest accuracy score of 0.790 was observed by SVM.