İnsan endometriyal adenokarsinom hücre hattında galektin-1 ve galektin-3 ekspresyonlarının hormonal düzenlenmesi
Hormonal regulation of galectin-1 and galectin-3 expression in a human endometrial adenocarcinoma cell line
  1. Tez No: 692008
  2. Yazar: AYTAJ ABUSHOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN SEVAL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üreme Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üreme Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Uterin dokularda menstrual döngünün farklı evrelerinde galektinlerin ekspresyonlarının değişiyor olmasından yola çıkarak, endometriyumda eksprese edildiği bilinen galektin-1 ve galektin-3'ün ekspresyonunun ovaryan hormonlar ile düzenleniyor olabileceği hipotezi kurulmuştur. Çalışmamızda bir endometriyal adenokarsinom hücre hattı olan Ishikawa hücre hattına östradiol (E2) ve progesteronun (P4) ayrı ayrı veya birlikte verilmesi ile galektin-1 (Gal-1) ve galektin-3 (Gal-3) ekspresyonlarında mRNA ve protein düzeyinde meydana gelen değişikliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ishikawa hücre kültürlerinde hormon dozlarına ve zamana bağlı deney grupları oluşturulmuş, hücre kültür süpernatantları toplanarak ELISA yöntemi ile salgısal Gal-1 ve Gal-3 protein miktarları, hücrelerden RNA izole edilerek gerçek zamanlı PCR yöntemi ile Gal-1 ve Gal-3 ekspresyonları değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre Ishikawa hücrelerinde Gal-1 ve Gal-3 mRNA ekspresyonu ve salgısal protein miktarının ovaryan hormonlarla zamana ve doza bağlı olarak değiştiği, Gal-3'te daha belirgin olmak koşuluyla hem Gal-1 hem de Gal-3 ekspresyonunun östradiole kıyasla progesterona daha duyarlı olduğu belirlenmiştir. Patogenezinde Gal-1 ve Gal-3'ün rol aldığı bilinen ve buna ek olarak özellikle de patogenezi ve prognozunu hormonların etkilediği hastalıklar ve durumlarda (ER ve PR -pozitif kanserler, endometriyozis, pre-eklampsi, spontane düşükler, infertilite vb) galektinlerin hormonlarla düzenlendiğinin göz önünde bulundurulması ve tanı/tedavi yöntemlerinin ona göre seçilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Given the fact that the expression of galectins in the uterine tissues change during different phases of the menstrual cycle, we hypothesized that the expression of galectin-1 and galectin-3 which are known to be expressed in the endometrium is regulated by the ovarian hormones. In our study, we aimed to determine the changes in galectin-1 (Gal-1) and galectin-3 (Gal-3) expressions at the mRNA and protein levels after the administration of estradiol (E2) and progesterone (P4) separately or together to the Ishikawa cell line, which is an endometrial adenocarcinoma cell line. Time and dose- dependent groups were formed in Ishikawa cell cultures and cell culture supernatants were collected in order to determine the secreted Gal-1 and Gal-3 protein levels via ELISA, and RNA was isolated in order to determine the Gal-1 and Gal-3 mRNA expression via real-time PCR. According to the results of the study, Gal-1 and Gal-3 mRNA expression and the amount of secretory Gal-1 and Gal-3 proteins in Ishikawa cells change with ovarian hormones depending on time and dose. Moreover, while being more pronounced in Gal-3, both Gal-1 and Gal-3 expressions have been found to be more sensitive to progesterone induction when compared to estradiol. In diseases and conditions where Gal-1 and Gal-3 are implicated to have roles in and particularly in diseases and conditions in which the pathogenesis and prognosis are influenced by hormones (ER and PR-positive tumors, endometriosis, pre-eclampsia, spontaneous abortions, infertility etc.), diagnosis/treatment methods should be chosen considering that galectins are regulated by hormones.