Reiki uygulamasının epizyotomi iyileşmesi ve perineal ağrı üzerine etkisi
The effect of reiki application episiotomy recovery and perineal pain
  1. Tez No: 692007
  2. Yazar: HALİME AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN SOĞUKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırma, vajinal doğum yapan lohusalara uygulanan Reiki uygulamasının doğum sonu epizyotomi iyileşmesi ve perineal ağrı üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla, ön test-son test düzende randomize kontrollü bir araştırmadır. Örneklem seçiminde randomizasyon yöntemi olarak Basit Rastgele Sayılar Tablosu kullanılmıştır. Araştırmaya müdahale grubuna 18 primipar ve 22 multipar olmak üzere 40, kontrol grubuna 23 primipar ve 23 multipar olmak üzere 46 lohusa olmak üzere toplamda 86 lohusa alınmıştır. Arştırmanın gücü yapılan power analizi ile %0.95 olarak belirlenmiştir. Araştırmanın yapılması için etik kurul izni, kurum izni ve lohusaların bilgilendirilmiş gönüllü onamları alınmıştır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, REEDA Skalası, McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu (MAÖ-KF) ve Reiki Uygulamasına İlişkin Soru Formu ile toplanmıştır. Müdahale grubuna doğum yaptıkları 1. gün, 2. gün ve 7. gün 35-40 dakika 3 seans Reiki uygulanmıştır. Her iki gruba doğum sonu 1. gün, 2. gün, 7. gün ve 14. günde olmak üzere 4 izlem yapılmıştır. Verilerin değerlendirilirmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar, ki kare, bağımsız t testi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, Bonferroni analizi, bağımlı t testi kullanılmıştır. Müdahale grubuna göre kontrol grubu lohusaların 3.
Özet (Çeviri)
The research is a randomized controlled study in a pre-test-post-test order to evaluate the effect of Reiki application on postpartum episiotomy recovery and perineal pain applied to puerperant women who had vaginal delivery. Simple Random Numbers Table was used as the randomization method for sample selection. A total of 86 puerperant women were included in the study, 40 of which were 18 primiparous and 22 multiparous in the intervention group, and 46 puerperant women in the control group, 23 of which were primiparous and 23 multiparous. The power of the research was determined as 0.95% by the power analysis. Ethics committee permission, institutional permission, and informed consent of the postpartum women were obtained for the study. Data were collected with the Introductory Information Form, REEDA Scale, McGill Pain Scale Short Form (MAS-SF), and Reiki Practice Questionnaire. Three sessions of Reiki for 35-40 minutes were applied to the intervention group on the 1st, 2nd and 7th days of giving birth. Four follow-ups were performed for both groups on postpartum 1st day, 2nd day, 7th day and 14th day. Descriptive statistical methods, chi-square, independent t test, analysis of variance in repeated measurements, Bonferroni analysis, dependent t test were used in the evaluation of the data.