Örtücü bitki kullanımının turunçgillerde zararlı planococcus cıtrı rısso (Hemıptera: pseudococcıdae) ile parazitoit ve predatörlerinin popülasyon yoğunluğuna etkisinin saptanması
Determination of the effect of the use of cover plant in citrus on the population density of harmful planococcus citri risso (Hemiptera: pseudococcidae) and parasitoids and predators
  1. Tez No: 692036
  2. Yazar: ÖMER ANAÇKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RİFAT ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Örtücü bitki kullanımının turunçgillerde zararlı Planococcus citri Risso (Hemiptera: Pseudococcidae) ile parazitoit ve predatörlerinin popülasyon yoğunluğuna etkisinin araştırıldığı bu çalışmada; örtücü bitki olarak fiğ ile turunçgil bahçesinin florası (Biçme) ve kontrol (Herbisit uygulanmış bitkisiz parsel) oluşturmuştur. Çiftçi her üç parselede tüm yıl boyunca aynı tarım uygulamalarını yapmıştır. Çalışma sonucunda uygulama yapılan her üç parselde de (Kontrol, Fiğ, Biçme) yüksek oranda unlubit popülasyonuna rastlanmıştır. Ancak fiğ parselinde parazitoit ve predatör salımından sonra unlubit yoğunluğunda düşüşler gerçekleşmiştir. Tek yıllık verilere göre, gerek örtücü bitkilerin ve gerekse bahçe florasının biçme uygulamasının yapıldığı iki parselde de parazitoit ve predatör yoğunluğunun arttığı, ağaçların altında hiç otsu bitkilerin bırakılmadığı kontrol parselinde ise yok denecek kadar az olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda turunçgil bahçesinin biçme yöntemi ile otlu bırakılmasının ya da fiğ gibi bir örtücü bitkilerin kullanılmasının, parazitoit ve predatör popülasyonları üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu ve dolayısı ile bunun da unlubit popülasyonunu düşürmede etkili olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the use of cover crops on the population density of the harmful Planococcus citri Risso (Hemiptera: Pseudococcidae) and parasitoids and predators in citrus fruits was investigated; The flora of the citrus garden with vetch as a cover plant (Mowing) and control (Herbicide-treated parcel without plants) formed. The farmer has carried out the same agricultural practices throughout the year in all three parcels. As a result of the study, a high rate of mealybug populations was found in all three plots (Control, Vetch, Mowing). However, after the release of parasitoids and predators in the vetch parcel, there was a decrease in the mealybug density. According to the single-year data, it was determined that the density of parasitoids and predators increased in both plots where the mowing application of both the cover plants and the garden flora was increased, and in the control plot where no herbaceous plants were left under the trees, it was found to be almost non-existent. In line with these results, it was concluded that leaving the citrus orchard with grass by mowing or using a cover crop such as vetch has a positive effect on the parasitoid and predator populations and therefore it is effective in reducing the mealybug population.