Preeklampsi olgularında vanin-1 ve lipokalin-1 düzeylerinin araştırılması
The search of vanin-i and lipocalin-i levels in preeclemsia events
- Tez No: 692085
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH BURÇİN KAVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Preeklampsi, gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan hipertansiyon ve/veya proteinüri ve son organ disfonksiyonu ile karakterize; ilerleyici, multisistemik ve insana özgü bir hastalıktır. İnsidansı %7-10 arasında olup, dünyada anne ölümlerinin en önemli nedenlerinden biridir. Hastalığın başlangıcı ve klinik seyri tahmin edilemediğinden erken tanı ve tedavi için güçlü araçlara ihtiyaç vardır. Vanin-1 ve lipokalin-1'in farklı hücrelerde farklı fonksiyonlar gösterdiği bildirilmiştir. Vanin-1 Koenzim A (CoA) metabolizması, lipid metabolizması ve enerji üretimi ile ilişkili görünmektedir. Son yıllarda, birçok çalışma vanin-1'in oksidatif stres ve inflamasyonla ilişkili fizyolojik koşullar altındaki rolünü aydınlatmıştır. Lipokalin-1, esas olarak gözyaşı (gözyaşı lipokalini de denir) ve dil bezi gibi salgı bezlerinde, dokularda, burun, meme ve trakeobronşiyal mukozada salgılanır. Lipokalin-1, gözyaşındaki ana lipid bağlayıcı proteindir, hidrofobik, potansiyel olarak zararlı molekülleri temizleme yeteneğine sahiptir. Uterus ve plasentanın pek çok molekülü sentezleme özelliği olduğu için bu moleküller de çalışıldı. Preeklampsinin patofizyolojisi, vanin-1 ve lipokalin-1'in hücresel düzeydeki etkileri göz önüne alındığında vanin-1 ve lipokalin-1 preeklampsinin patofizyolojisini aydınlatmada dikkate değer bulunmuştur. Çalışmamızda şiddetli preeklampsi (n=40), preeklampsi (n=40) ve sağlıklı gebe (n=40) gruplarında vanin-1 ve lipokalin-1 serum değerleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı preeklampsinin halen tam aydınlatılamamış olan patofizyolojisine ışık tutmak, preeklampsi kliniğinin apopitozis, oksidatif stres ve inflamasyon ile ilişkisine vanin-1 ve lipokalin-1 üzerinden kanıtlar sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Preeclamsia, emerging at the 20th weeks of pregnancy characterise with hypertension and last organ disfunction; is progressive multi systemic and human specific disease. İts incidence being between %7-10, it is one of the most important reasons of mother deaths. Because the onset of illness and clinical course cannot be predicted, there are needs for strong tools to early diagnosis and treatment. It is announced that Vanin-1 and lipocalin-1 shows different functions in different cells. Vanin-1 Coenzyme A (CoA) metabolism is seen to have relation with lipid metabolism and generation of energy. In recent years, most studies have clarified the role of vanin-1 relation under physiological conditions of oxidative stress of vanin-1 and inflammation. Lipocalin-1, is excreted in the glands such as mainly tear ( it is also called tear lipocalin) and tongue glands, tissues, nose, papilla and tracheobronchial mocosa. Lipocalin-1 is the main lipid connecting protein in the tear, hydrophobic, has the ability to clean the potentially dangerous molecules. Because uterus and placenta have the speciality of syntesizing a lot of molecules, these molecules are worked on. Pathologic physiology of preeclamsia, considering cellular level effects of vanin-1 and lipocalin-1, vanin-1 and lipocalin-1 is found remarkable to clarify the pathologic physiology of preeclamsia. In our study, vanin-1 and lipocalin-1 serum rates are examinated in serious preeclamsia (n=40), preeclamsia (n=40) and healthy pregnant (n=40) groups. The aim of the study, is to clarify the pathophysiology of preeclamsia that has not been clarified yet, give evidence to the relation between clinic of preeclamsia apoptosis, oxidative stres and inflamation through vanin-1 and lipocalin-1.