Timpanik membran retraksiyonlarının multifrekans timpanometriyle değerlendirilmesi
Evaluation of tympanic membrane retractions by multifrequency tympanametry
- Tez No: 692084
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Retraksiyon patolojilerinde MFT'nin yeri ve standart timpanometriye üstünlüğünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 101 hastadan 164 kulak, 58 kontrol grubundan 116 kulak dahil edildi. İzole timpanik membran retraksiyonu olan hastalar seçildi. Hastaların ayrıntılı otoskopik ve endoskopik muayenesi yapıldı, bulgular kayıt altına alındı. Retraksiyon patolojileri evrelerine ve kadranlarına göre gruplandırıldı. Hastala ve kontrol gruplarına MFT yapıldı. Yaş, cinsiyet, retraksiyon dereceleri, retaksiyon bölgeleri, retrakte olan taraf bilgileri MFT değerleri ve timpanogram eğrileri yönünden sınıflandırıldı, incelendi ve kontrol grubuyla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the place of Multifrequency tympanometry in retraction pathologies and its superiority over standard tympanometry. Materials and Methods: 164 ears from 101 patients and 116 ears from 58 control groups were included in the study. Patients with isolated tympanic membrane retraction were selected. Detailed otoscopic and endoscopic examinations of the patients were performed, and the findings were recorded. Retraction pathologies were grouped according to their stages and quadrants. Multifrequency tympanometry was performed in the patient and control groups. Age, gender, retraction grades, retraction areas, retracted side information were classified, examined and compared with the control group in terms of multifrequency tympanometry values and tympanogram curves.