Kentsel imgelerin kent siluetindeki yerinin tarihsel süreçte değerlendirilmesi: İzmir kenti örneği
Evaluation of the place of urban images in the city skyline through history: Izmir city case
  1. Tez No: 692207
  2. Yazar: DENİZ KARADAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE MALKOÇ TRUE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada, araştırma alanı olarak Kordon Ordu Evi ile Tarihi Asansör aksı arasında kalan bölge seçilmiştir. Seçilen konumların siluet görünümleri deniz yüzeyinden, Bostanlı - Konak vapur güzergâhı doğrultusunda geniş açıyla Konak yönüne bakılarak değerlendirilmiştir. Alanda tanımlayıcı analizlere ek olarak farklı meslek disiplinlerinden oluşturulan 69 uzman ile çevrimiçi anket gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda Cumhuriyet Dönemi öncesinden günümüze kadar İzmir kent siluetinde yer edinen ve Kordon Ordu Evi ile Tarihi Asansör aksı arasında kalan bölgede bulunan önemli kentsel imgelerin algılabilirliklerinde meydana gelen değişimler incelenerek detaylı olarak ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonucunda araştırma alanı olarak seçilen bölgenin siluetinde yer alan imgelerin büyük oranda değiştiği ve çeşitlendiği, konumları değişmeksizin aynı kalan imgelerin algılanabilirliklerinin çoğunlukla azaldığı saptanmıştır. Ayrıca kent siluetinde gözlemlenen olumsuzların arttığı ve özellikle yüksek katlı yapıların diğer birçok yapıyı baskılayarak siluette hâkimiyet kurduğu tespit edilmiştir. Ancak bu yapıların varlığının ve yaygınlaşmasının kentliler tarafından istenen bir durum olmadığı sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the area between Kordon Ordu Evi and Tarihi Asansör was chosen as the research area. Silhouettes of the selected locations were evaluated from the sea surface by looking at the Konak direction at a wide angle in line with the Bostanlı - Konak ferry route. Online surveys were conducted with 69 expert groups from different professional disciplines in the field. As a result of the research, changes in the alglikability of important urban images in the region between Kordon Ordu House and Historical Elevator, which have taken place in izmir city skyline from before the Republican Period to the present day, were revealed. As a result of the study, it was determined that the images in the silhouette of the selected region changed and diversified greatly, and the detectability of similar images decreased mostly. In addition, it has been determined that the negatives observed in the city skyline have increased and especially high-rise structures have dominated the silhouette by suppressing many structures. However, it has been obtained that the existence and spread of these structures is not a desirable situation by urbanites.