Serebral palsi'de aktivite limitasyonları anketi Türkçe uyarlaması'nın psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the psycometric properties of the Turkish adaptation of the activity limitations in cerebral palsy questionnaire
  1. Tez No: 692265
  2. Yazar: MERVE KINIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR NAZ GÜRŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş-Amaç: Serebral Palsi (SP), hareket ve postür gelişimindeki kalıcı motor bozukluklarla seyreden klinik bir tablo olup aktivite kısıtlılıklarının değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Çalışmanın amacı, SP'de Aktivite Limitasyonları Anketi (AKTİVLİM-SP) Türkçe uyarlamasının psikometrik özelliklerinin incelenmesidir. Materyal-Metod: Çalışmaya 2-18 yaş arası (10,08 ± 4,94 yıl), 89 SP'li birey dahil edildi. Ölçeğin iç tutarlılığı Cronbach alfa değeri ve ölçümler arası güvenirliği sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) kullanılarak değerlendirildi. Geçerlik analizi için; AKTİVLİM-SP skoru; PÖDE (Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri), ABILOCO-Kids Yürüme Yeteneği Ölçeği, ABILHAND-Kids Manuel Yetenek Ölçütü ve Wee-FIM (Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği) total skorları ile ilişkilendirildi, Temel Bileşenler Açıklayıcı Faktör Analizi ile bilinen gruplar (epilepsisi olan/ olmayan ve KMFSS seviyesine göre ambulatuar olan/ olmayan) arası karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Güvenirlik analizleri sonucunda AKTİVLİM-SP'nin Cronbach alfa katsayısı α= 0,990, ölçümler arası sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) 0,990 bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction- Aim: Cerebral Palsy (CP) is a clinical picture with permanent disorders of development of movement and posture whether assessing activity limitations matters. The aim of this study was to make the Turkish adaptation of ACTIVLIM-CP and to examine its psychometric properties. Material- Method: Eighty-nine individuals with CP, aged between 2-18 years (10.08 ± 4.94 years), were included in the study. The internal consistency of the scale was evaluated using the Cronbach's alpha value and the inter-measurement reliability using the intraclass correlation coefficient (ICC). In construct validity analysis; ACTIVLIM-CP score; was correlated with PEDİ, ABILOCO-Kids and ABILHAND-Kids scores and Wee-FIM total scores. Known group comparison was made according to ambulation and epilepsy existence with the Principal Components Explanatory Factor Analysis. Results: As a result of the reliability analysis, the Cronbach's alpha coefficient of ACTIVLIM-CP was found α= 0,990, and the intraclass correlation coefficient (ICC) between the measurements was 0,990. In the construct validity analysis, it was observed that there was a high correlation between ACTIVLIM-CP and assessment methods measuring similar constructs. With Factor Analysis, it was seen that the scale had a single factor structure and factor loads varied between 0,590 and 0,870.