Fizyoterapistlerin kas-iskelet sistemi risklerinin belirlenmesi
Determining the musculo-skeleton system risks physiotherapists
- Tez No: 692266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Fizyoterapistlerin çalışma hayatında yaşadıkları fiziksel stres durumu işle ilişkili kas- iskelet sistemi rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Çalışmanın amacı, fizyoterapistlerin ergonomik risklerinin belirlenmesi ve ergonomik risklerin kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları üstündeki etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmaya katılan olguların demografik özellikleri kaydedilerek, ergonomik risk analizi için REBA ölçeği ve kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları risk analizi için Cornell kas- iskelet sistemi rahatsızlıkları anketi uygulandı. Çalışmaya 32 kadın, 24 erkek fizyoterapist katıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 31,94±7,68, VKİ ortalamaları 23,75±2,94 olarak hesaplandı. Çalışmamızda, REBA ölçeği sonuçlarına göre fizyoterapistlerin orta düzey risk seviyesinde oldukları tespit edildi. Fizyoterapistlerin %73'ü kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları yaşadığını belirlendi. En çok karşılaşılan kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları sırt ağrısı (%35), bel ağrısı (%28), boyun ağrısı (%26), sağ omuz ağrısı (%14) ve sağ bilek ağrısı (%10) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The physical stress situation experienced by physiotherapists in their working life causes work-related musculoskeletal disorders. The aim of the study is to determine the ergonomic risks of physiotherapists and to evaluate the effect of ergonomic risks on musculoskeletal disorders. Method: The demographic characteristics of the subjects participating in the study were recorded, and the REBA scale for ergonomic risk analysis and the Cornell musculoskeletal disorder questionnaire for risk analysis of musculoskeletal disorders were applied. 32 female and 24 male physiotherapists participated in the study. Results: The mean age of the participants was 31.94±7.68, and the mean BMI was calculated as 23.75±2.94. In our study, it was determined that physiotherapists were at a moderate risk level according to the REBA scale results. It was determined that 73% of the physiotherapists experienced musculoskeletal disorders. The most common musculoskeletal disorders were found to be back pain (35%), low back pain (28%), neck pain (26%), right shoulder pain (14%) and right wrist pain (10%).