Puf-enhanced scalable RFID security and privacy
Puf tabanlı ölçeklenebilir RFID sistemlerinin güvenliği ve mahremiyeti
  1. Tez No: 692467
  2. Yazar: IŞIL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALAGÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ METE AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID), nesnelerin otomatik olarak tanımlanmasını sağlayan umut verici bir teknolojidir. Ancak, ölçeklenebilirlik gibi bazı zorlu sorunları vardır. Mevcut çözümlerin neredeyse tamamı, tek bir etiketi tanımlamak için sunucunun etiket sayısında doğrusal çalışmasını gerektirir. O($1$) veya O($\log$ n) tanımlama karmaşıklığı sağlayan bazı çalışmalar vardır. Ancak bunların çoğu, RFID etiketi bozma saldırıları da dahil olmak üzere ciddi saldırılara açıktır. Ayrıca, sadece birkaç çalışmada okuyucu tarafına yönelik saldırılar düşünülmüş. Yine de hem etiket tarafında hem de okuyucu tarafında ele geçirme saldırılara karşı direnç sağlamak için istenilen gizlilik düzeyine sahip değiller. Bu araştırmada, mevcut RFID protokollerini analiz ederek ölçeklenebilirlik ve gizlilik endişelerine neden olan açık noktaları belirlendi. Vaudenay'ın önceden tanımlanmış gizlilik modelini, okuyucu tarafı saldırılarını dikkate alarak genişletildi ve ardından arkayüzde herhangi bir arama işlemi gerektirmeyen, gizliliği koruyan bir RFID kimlik doğrulama protokolü önerildi. Sistemin sırlarını saklamak için Fiziksel klonlanamayan fonksiyonlar (PUF'ler) güvenli depolama olarak kullanılarak, etiket ve okuyucu bozma saldırılarına karşı direnç sağlar. Protokolümüz, herhangi bir koşul olmaksızın okuyucu bozma saldırıları durumunda etiket sahipleri için yıkıcı gizlilik sağlar. Ek olarak, protokolümüz okuyucuların gerekli veritabanı kayıtlarını onlara aktararak çevrimdışı çalışmasına izin verir ve çevrimdışı okuyucuların bozulması durumunda yine de yıkıcı gizlilik sağlar. Bildiğimiz kadarıyla, protokolümüz, arama özelliği olmadan bu kadar yüksek bir gizlilik seviyesi sağlayan ilk protokoldür.
Özet (Çeviri)
Radio Frequency Identification (RFID) is a very promising technology that enables the automatic identification of objects. However, it has some challenging issues such as scalability. Almost all of the existing solutions require the back end server to work linear in the number of tags in order to identify a single tag. There are some proposals providing O($1$) or O($\log$ n) identification complexity, yet, most of them are susceptible to serious attacks including RFID tag corruption attacks. Besides, only a few of them take attacks into consideration for the reader side. Nevertheless, they do not have the desired level of privacy to provide resistance against compromising attacks on both the tag side and the reader side. In this research, we analyze the existing RFID protocols and specify the open problems that cause scalability and privacy concerns. We extend the predefined privacy model of Vaudenay by considering reader side attacks, and then propose a privacy-preserving RFID authentication protocol that does not require any search operation in the back end. It provides resistance against tag and reader corruption attacks by using Physically Unclonable Functions (PUFs) as secure storage to keep secrets of the system. Our protocol provides destructive privacy for tag holders in case of reader corruption attacks without any conditions. Additionally, our protocol allows readers to work offline by transferring the necessary database records to them and still provides destructive privacy in case of corruption of offline readers. To the best of our knowledge, it is the first protocol providing such a high privacy level without lookup property.