Synthesis & characterization of self-healing micro-capsules and their usage in composite structural parts
Kendini iyileştiren mikro kapsüllerin sentezi & karakterizasyonu ve kompozit yapısal parçalarda kullanımı
  1. Tez No: 967612
  2. Yazar: BAŞAK ÖZEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Kendi kendini iyileştirebilen malzemeler, yapısal fiber kompozit uygulamalarda dayanıklılığı artırma ve onarım ihtiyacını azaltma potansiyeline sahiptir. Bu tez, kendi kendini iyileştiren fiber takviyeli polimer kompozitler için disiklopentadien (DCPD) içeren poli(üre–formaldehit) (PUF) mikrokapsüllerinin sentezi, karakterizasyonu ve uygulanmasını incelemektedir. Focused Beam Reflectance Measurement (FBRM) ve Particle Vision and Measurement (PVM) tekniklerini bir arada kullanan çift problu yaklaşım, mikroenkapsülasyon sürecinin gerçek zamanlı ve nicel olarak izlenmesini sağlamış, emülsifikasyondan kabuk katılaşmasına kadar dört ardışık aşama yakalanmıştır. Daha yüksek poli(etilen-alt-maleik anhidrit) (PEMA) içeriği ve karıştırma hızı, daha küçük mikrokapsüller üretmiş; kabuk morfolojisi ise her koşulda 160–260 nm kalınlığında düzgün bir iç membran ve kalınlığı bu koşullarda azalan pürüzlü bir dış tabaka göstermiştir. İki parametreli kuvvet yasası modeli ile kordon uzunluğu gerçek mikrokapsül boyutuna dönüştürülmüş ve t-testi ile PVM verileriyle anlamlı fark olmadığı doğrulanmıştır. Bu çalışmada, literatürde genellikle tek basamaklı olduğu varsayılan DCPD–1. Nesil Grubbs katalizörü (GC1) polimerizasyonu, DSC ve kinetik modelleme ile ilk kez üç aşamalı olarak ortaya konmuştur: (i) ROMP ile doğrusal polidisiklopentadien PDCPD oluşumu, (ii) olefin-ekleme çapraz bağlanması ve (iii) yüksek sıcaklıkta metatez temelli çapraz bağlanma. Kinetik modelleme, harici ısıtma olmadan polimerizasyonun gerçekleşebildiğini doğrulamış; ilave ısıl işlem ise çapraz bağlanmayı ve mekanik özellikleri artırdığı açıklanmıştır. %15 PUF-DCPD ve %2.5 GC1 içeren filament sarım kompozitlerinde kendi kendini iyileştirme gösterilmiş, %55'in üzerinde fiber hacim oranı elde edilmiştir. Modifiye kırılma testleri, görünür interlaminar kırılma enerjisinde ~%20 iyileşme sağlanmıştır. Kırılma sonrası FT-IR ve SEM analizleri, PDCPD oluşumunu doğrulayarak kendi kendini iyileştirme mekanizmasının aktive olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Self-healing materials can improve durability and reduce repair needs in structural applications. This thesis investigates the synthesis, characterization, and application of poly(urea–formaldehyde) (PUF) microcapsules containing dicyclopentadiene (DCPD) for self-healing fiber-reinforced polymer composites. A dual-probe approach combining Focused Beam Reflectance Measurement (FBRM) and Particle Vision and Measurement (PVM) enabled real-time, quantitative monitoring of the microencapsulation process, capturing four sequential stages from emulsification to shell solidification. Higher poly(ethylene-alt-maleic anhydride) (PEMA) content and stirring rate yielded smaller microcapsules, while shell morphology consistently exhibited a smooth inner membrane (160–260 nm) and a rough outer layer whose thickness decreased under these conditions. A two-parameter power-law model converted chord length into true capsule size, validated by t-tests showing no significant difference from PVM data. For the first time, the often-assumed single-step polymerization of the DCPD–1st Generation Grubbs' catalyst (GC1) system was resolved as a three-stage process using DSC and kinetic modelling: (i) ROMP-driven linear polydicyclopentadiene (PDCPD) formation, (ii) olefin-addition cross-linking, and (iii) metathesis-driven cross-linking at elevated temperatures. Kinetic modelling confirmed polymerization without external heating, enabling autonomous crack repair, while further heating enhanced cross-linking and mechanical properties. Self-healing was demonstrated in filament-wound composites containing 15wt% PUF-DCPD and 2.5wt% GC1, achieving a fiber volume fraction above 55%. Modified fracture tests showed ~20% recovery in apparent interlaminar fracture energy. Post-fracture FT-IR and SEM confirmed PDCPD formation and crack bridging, evidencing activation of the self-healing mechanism.