Targeted drug design with warm start
Sıcak başlangıç ile hedef odaklı ilaç tasarımı
  1. Tez No: 692506
  2. Yazar: GÖKÇE ULUDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZUCAN ÖZGÜR TÜRKMEN, DOÇ. DR. ELİF ÖZKIRIMLI ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İlgilenilen bir proteini hedefleyen yeni moleküllerin üretilmesi, farmasötik endüstrisindeki zorlayıcı görevlerdendir. Derin üretici modeller, hedef odaklı molekül tasarımı problemine uygulanmış ve umut verici sonuçlar elde edilmiştir. Fakat, genellikle dayandıkları protein yapısı veya protein-ligand bağlılık ilgisi verilerinin miktarı bu tür modellerin başarısını sınırlamaktadır. Bununla birlikte, büyük miktarlarda etiketlenmemiş protein dizileri ve moleküller mevcuttur ve bu verileri kullanarak faydalı temsiller öğrenen modeller eğitilmiştir. Bu tezde, bu bilgiyi hedef odaklı ilaç tasarımına aktarmak için, önceden eğitilmiş modellerin ağırlıklarını, sıcak başlangıç (warm-start) stratejisi ile hedef odaklı modelleri başlatmak için kullanmayı önerdik. İki sıcak başlangıç stratejisini araştırdık: (i) başlatılan modelin hedeflenen molekül üretimi üzerinde eğitildiği bir aşamalı strateji (ii) moleküler üretim üzerinde bir ön ince ayar ve ardından hedefe özel eğitim içeren iki aşamalı strateji. Molekülleri oluşturmak için kullandığımz iki kod çözme stratejisi ışın araması (beam search) ve örneklemedir (sampling). Sonuçlar, sıcak başlangıçlı modellerin, farklı veri miktarları ve kod çözme stratejilerinde sıfırdan eğitilmiş bir modelden daha iyi performans sergilediğini göstermektedir. Sıcak başlangıç stratejileri, yaygın kullanılan karşılaştırma metrikleri açısından benzer sonuçlar elde etmektedir; bununla birlikte, bir dizi yeni protein için üretilen moleküllerin kenetlenme değerlendirmesi, bir aşamalı stratejinin iki aşamalı stratejiden daha genellenebilir olduğunu önermektedir. Ek olarak, ışın aramasının hem kenetlenme değerlendirmesinde hem de moleküllerin kalitesini değerlendiren kıyaslama ölçütlerinde örneklemeden daha iyi performans gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The generation of novel compounds targeting a protein of interest is a compelling task in the pharmaceutical industry. Deep generative models have been applied to targeted molecular design and have shown promising results. However, such models are often limited by the availability of the data they rely on such as protein structure or protein-ligand binding affinity. Notwithstanding, vast amounts of unlabeled protein sequences and chemical compounds are available and have been used to train models which learn useful representations. To transfer this knowledge to targeted drug design, we propose using warm start strategy to initialize models with those pretrained models. We investigate two warm start strategies: (i) one-stage strategy where the initialized model is trained on targeted molecule generation (ii) two stage strategy containing a pre-finetuning on molecular generation followed by target specific training. We also use two decoding strategies to generate compounds: beam search and sampling. The results show that the warm-started models perform better than a baseline model trained from scratch on different percentages of data and decoding strategies. The proposed warm starting strategies obtain similar results in terms of widely used metrics from benchmarks. However, docking evaluation of the generated compounds for a set of novel proteins suggests that the one stage strategy generalizes better than the two stage strategy. Additionally, we observe that beam search outperforms sampling in both docking evaluation and benchmark metrics assessing the quality of compounds.