Samsun'daki şebeke bağlantılı fotoelektrik sistem performansının farklı simülasyon programları kullanılarak değerlendirilmesi ve karşılaştırılması: Yeşilyurt demir çelik MYO örnek olay incelenmesi
Evaluating and comparing the performance of the grid-connect photoelectric system in Samsun by using different simulation programs: Case study Yeşilyurt demir çelik MYO
- Tez No: 692521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Maliyet, yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygın kullanımının önündeki en büyük engeldir, Bununla birlikte yapılan çalışmalar ve araştırmalar, yenilenebilir temiz enerji kullanımının en iyi çözüm olduğunu göstermektedir. Enerji verimliliği, enerji tüketiminde iyileştirmeler sağladığı için yenilenebilir enerji kaynaklarıyla büyük oranda uyumlu bir yöntemdir. Fotovoltaik sistemleri iyileştirmek ve yüksek kurulum maliyetini azaltmak adına güneş sistemlerine yönelik çeşitli simülasyon yazılımları geliştirilmiştir. Bu simülasyon yazılımlarının kullanılması, proje için bir ön fizibilite çalışması sağlamanın yanı sıra, gerekli güneş enerjisi sisteminin büyüklüğünün belirlenmesini, teknik ve ekonomik analizleri de sağlar. Bu çalışmada, en popüler üç simülasyon yazılımının özellikleri, geliştiricileri ile birlikte tartışılmıştır. Sözkonusu yazılımlar; PVsol, PVsyst ve Solargis'tir. Bu çalışmanın temel amacı, araştırmacılar için etkili bir yazılım tanımlama ve bir PV sistemin verimliliğinin performans analizinin yanı sıra kurulacak projeler için bir ön fizibilite çalışması sunma ihtiyacına dikkat çekmektir. Bu simülasyon araçları kullanılarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi kampüsü çatısında 55kW şebeke bağlantılı PV sistemin performans analizi üzerine bir vaka çalışması yapılmıştır. Simülasyonun sonuçları daha sonra araştırma ve geliştirme için en uygun ve en etkili yazılımı belirlemek için PV sistemin gerçek verileriyle karşılaştırılmıştır. Yıllık ortalama PV enerji üretimi ve performans oranının gerçek verileri sırasıyla (58.558 MW) ve (% 74) olarak bulunmuştur. Tüm yazılımların gerçek durumu, yetenekleri, sınırlamaları ve kullanılabilirliği de tartışılmıştır. PV * sol ve Solargis yazılımları, performans analizi için en iyi ve en uygun yazılım seçeneği olarak belirlenmiştir. Sonuçlar mevcut ve ideal durumda ve güneş sisteminin performans oranını iyileştirme olasılığında karşılaştırıldı. Bu çalışma, bir PV enerji santralinin performansının analiz edilmesi ve iyileştirme için farklı fotovoltaik simülasyon araçlarının karşılaştırılması ve en uygun simülasyon yazılımının belirlenmesi ve yazılımı seçerek kullanılması için geliştirilen bir simülasyondur.
Özet (Çeviri)
Cost is the biggest obstacle to the widespread use of renewable energy sources. However, studies and research show that the use of renewable clean energy is the best solution. Energy efficiency is a method that is largely compatible with renewable energy sources, as it provides improvements in energy consumption. Various simulation software for solar systems have been developed to improve photovoltaic systems and reduce high installation costs. The use of these simulation software not only provides a pre-feasibility study for the project, but also provides technical and economic analyzes to determine the size of the required solar energy system. In this study, the features of the three most popular simulation software are discussed with their developers. The software in question; PVsol is PVsyst and Solargis. The main purpose of this study is to draw attention to the need for researchers to describe an effective software and present a pre-feasibility study for the projects to be established, as well as a performance analysis of the efficiency of a PV system. Using these simulation tools, a case study was conducted on the performance analysis of a 55kW grid connected PV system on the campus of Ondokuz Mayıs University. The results of the simulation are then compared with the actual data of the PV system to determine the most suitable and effective software for research and development. Actual data of annual average PV energy generation and performance ratio were found as (58,558 MW) and (74%) respectively. The actual status, capabilities, limitations and usability of all software are also discussed. PV * sol and Solargis software were determined as the best and most suitable software option for performance analysis. The results were compared in the current and ideal state and the possibility of improving the performance ratio of the solar system. This study is a simulation developed to analyze the performance of a PV power plant and to compare different photovoltaic simulation tools for improvement and to determine the most suitable simulation software and to use the software by selecting it.