Sovyet sonrası döneminde (modern) Kazakistan'da ulusal kimliğin oluşturulması bağlamında televizyonların sosyo-kültürel yayınlarının analizi
Analysis of the socio-cultural broadcast of television in the context of the formation of national identity in Kazakhstan in the post-soviet period (modern)
- Tez No: 692539
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DEVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kendi kaderini tayin etme ihtiyacı, hem bireysel hem de sosyal toplulukların en önemli psikolojik ihtiyaçlarından biridir. Kendileri hakkında, uzayda ve zamanda gezinmeye, istikrarlı davranış kalıpları, kimlik oluşturmaya yardımcı olan belirli fikirleri vardır ve nihayetinde bu, sürekli değişen bir dünyada nispeten istikrarlı bir yeri garanti etmektedir. Bu tez çalışmasında, Kazakistan'ın kitle iletişim araçlarının, özellikle de televizyonun, ülkenin ulusal kimliğinin oluşumunda geleneksel folklorun korunması, canlandırılması ve güncellenmesi yoluyla olanakları konusu ele alınmaktadır. Kitle iletişim araçlarının modern kültürdeki işlevleri ele alınmaktadır. Geleneksel folklor ve televizyonun etkileşimi analiz edilmektedir. Geleneksel folklorun yeterli bir düzenlilikle korunması konuları küreselleşme çağında önemli bir yere sahiptir. Bu öncelikle modern sosyokültürel durumdaki özel işlevlerinden kaynaklanmaktadır. Ne de olsa geleneksel folklor, ulusal ve kültürel kimliğin korunmasında özel bir faktördür, tarihsel belleğin taşıyıcısıdır ve bir tür norm, değer ve kültürel anlamların savunucusudur.
Özet (Çeviri)
The need for self-determination is one of the most important psychological needs characteristic of both an individual and social communities. Both those and others have certain ideas about themselves, which allow you to navigate in space and time, form stable patterns of behavior, identity, and ultimately find a relatively stable place in a constantly changing world. In this dissertation work is considered the issue of the possibilities of the mass media of Kazakhstan, especially television, in the formation of the country's national identity, through the preservation, revival and actualization of traditional folklore. Also are considered the functions of mass communication in modern culture, analyzed the interaction of traditional folklore and television. The issues of preserving traditional folklore with a sufficient degree of regularity have an important place in the era of globalization. This is primarily due to its specific functions in the modern sociocultural situation and as a special factor in the preservation of national and cultural identity, and as a bearer of historical memory, and as a kind of exponent of norms, values, and cultural meanings.