Ramon Muntaner Kroniği: XIII-XIV yüzyıllarda Akdeniz'de Katalan yayılması ve Büyük Katalan Kumpanyası
The Chronicle of Ramon Muntaner: Catalan expansion in the Mediterranean in the XIIIth-XIVth centuries and the Great Catalan Company
- Tez No: 692569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KEÇİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 634
Özet
Farklı dönemlerde farklı yazım usullerine ve özelliklerine sahip olan kronikler başta siyasi olaylar olmak üzere devre ait olaylar hakkında toplu bir bakış sağlaması nedeniyle tarihçiler için en verimli kaynaklar arasında yer almıştır. Bu öneme atfen Annales Ekolü'nden aldığımız ilhamla çalışmamızda Akdeniz tarihinin daha bütünlüklü olarak kavranmasında büyük fayda sağlayan kroniklerden olan Ramon Muntaner Kroniği tercüme edilerek tahlil edilecek ve Kroniğin ana konusunu teşkil eden Akdeniz'deki Katalan yayılmacılığı incelenecektir. Ramon Muntaner Kroniği'nin bizim açımızdan sahip olduğu önem Muntaner'in eserini kaleme almasının vesilesi olarak da belirttiği Katalan Kumpanyası'ndan kaynaklanır. XIV. yüzyılın başında Bizans'a yardım adı altında Anadolu'ya gelen Katalan Kumpanyası, yeni bir çağın arifesinde olan bölgenin şekillenmesindeki sürecin bir parçası olması nedeniyle ülkemiz tarihinin de özel bir merhalesinde yer tutmaktadır. Bu bakımdan çalışmamızla görece sınırlı kaynaklara sahip olduğumuz söz konusu dönemin tanığı olan Kronik sayesinde Akdeniz ve Anadolu tarihi çalışmalarına katkıda bulunmayı umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Chronicles, that have different writing methods and characteristics in different periods, have been among the most productive sources for historians as they provide a collective view about the events of the period, especially the political ones. With the inspiration we get from the Annales School, the Chronicle of Ramon Muntaner which provides a great help in comprehending the Mediterranean history more fully, will be translated and analyzed and Catalan expansion in the Mediterranean, the main subject of the Chronicle, will be examined. The importance of the Ramon Muntaner Chronicle for us derives from the Catalan Company, that Muntaner states as the occasion for his writing. The Catalan Company, which came to Anatolia as an aid to Byzantium at the beginning of the XIVth century, occupies a special stage in the history of our country as it is a part of the process of shaping the region on the eve of a new age. In this respect, with the present work, we hope to contribute to Mediterranean and Anatolian history studies, thanks to the present Chronicle, the witness of the period in which we have relatively limited resources.