Karma dentisyon döneminde modifiye HAAS ve hafızalı genişletme apareyleri ile yapılan maksiller genişletmenin etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of dental and skeletal effects of maxillary expansion in early mixed dentition using modified haas expander or ni-ti memory LEAF-expander
- Tez No: 692580
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ARMAN ÖZÇIRPICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; her ikisi de süt dişlerinden destek alan, hızlı ekspansiyon apareyi modifiye Haas ve yavaş maksiller ekspansiyon apareyi olan Ni-Ti Memory Leaf expander ile karma dişlenme döneminde yapılan üst çene genişletmesinin dental ve iskeletsel etkilerinin karşılaştırılması ve birinin diğerine üstün olup olmadığının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kliniğimizde 2016- 2020 yılları arasında modifiye Haas veya hafızalı genişletme apareyleri ile tedavi edilmiş toplam 38 hastanın tedavi başı ve sonu lateral ve posteroanterior sefalometrik filmleri ile dental modelleri dahil edilmiştir. Kullanılan genişletme apareyine göre hastalar 2 gruba ayrılarak incelenmiştir- Grup 1 (modifiye Haas grubu) 18 ve Grup 2 (Ni-Ti Memory Leaf-Expander grubu) 20 bireyden oluşmuştur. Tedavi başı (T0) ve genişletme tedavisi sonrası aparey sökümünde (T1) alınmış dijital sefalometrik radyografların analizleri Dolphin Imaging yazılımı ile yapılırken dental modellerin 3Shape 3D tarama cihazı ile dijital görüntüleri elde edilerek bu modellerin ölçümleri Blender 2.90 Version Software ile yapılmıştır. Tedavi grupları arasında farkların önemliliği Student's testi ile veya Mann Whitney U testiyle değerlendirilmiştir Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikleri bakımından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Lateral sefalometrik analizlerde hem ekspansiyon sonrası meydana gelen değişiklikler hem de meydana gelen değişiklik miktarları açısından, gruplar arası anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Posteroanterior film ölçümlerinde internazal, interjugular ve antegoniyal çentikler arası mesafelerde her iki grupta anlamlı artış izlenmiş, artış miktarları bakımından gruplar arasında bir farka rastlanmamıştır (p>0,05). Model ölçümlerinde ise total alan, anterior alan, orta alan, posterior alan, molar devrilme açısı, üst intermolar, alt intermolar ve ark çevresinde istatistiksel olarak anlamlı artış gözlenmiştir. Grup 1'de anterior alan ve molar devrilme açısında daha fazla artış gözlemlenmiştir (p= 0.010 ve p=0.009). Sonuç: Her iki aparey sistemi ile benzer ve etkili genişletme sağlanmıştır. Yeni hafızalı genişletme apareyi, erken dönem maksiller ekspansiyon hastalarında, hasta/veli kooperasyonu gerektirmemesi nedeniyle kovansiyonel genişletme apareyleri yerine güvenli ve etkili bir alternatif olarak tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate and compare the dentoalveolar and skeletal effects of maxillary expansion in early treatment between rapid maxillary expansion device Modified Haas and slow maxillary expansion device Ni-Ti Memory Leaf Expander- both anchored to deciduous teeth- and decide whether one is superior to other. Materials and method: A total of 38 patients who were treated between the years 2016-2020 in Orthodontics Department, Baskent University Faculty of Dentistry and met the inclusion criteria were included in the study. Their initial (T0) and post-expansion (T1) records after retention period were taken. Lateral and posteroanterior cephalograms and dental models were evaluated in the study. The patients were divided into two groups according to expansion screw of choice- Group 1 (modified Haas) or Group 2 (Niti Memory Leaf Expander). Group 1 consisted of 18 and group 2 consisted of 20 patients. The lateral and posteroanterior cephalograms were analised using Dolphin Imaging software. The dental models were scanned using 3Shape 3D Scanner and converted to digital stl models. The digital models were evaluated with Blender 2.90 Version Software. Student's test or Mann Whitney U tests were used to evaluate the statistical differences between groups. Results: There were no significant differences between the groups in terms demographic characteristics. Evaluation of lateral cephalometric films at T1 showed no statisticaly significant differences between the two groups in terms of results and the amount of the changes occurred after maxillary expansion (p>0,05). All posteroanterior film measurements- internasal and inter-jugular widths and distance between antegonial notches- were significantly higher for both groups at T1 and there were no significant differences between the groups in terms of the amount of increase (p>0,05). 3D model measurements showed significant changes at T1 for both groups for total surface area, anterior, middle and posterior surface area, molar tipping angle, upper and lower molar widths and arch perimeter. The amount of increase in anterior area and molar tipping angle was higher in Group 1 (p= 0.010 ve p=0.009). Conclusion: Both maxillary expansion devices produced similar successful results. Therefor we can conclude that the new Ni-Ti Leaf expander can be a safe and effective alternative in early treatment of maxillary deficiency with the advantage of eliminating patient and/or parent cooperation.