Akıllı mühimmatlar için oransal seyir ve takip güdümü performansının değerlendirmesi
Performance evaluation of proportional navigation and pursuit guidance for the smart munitions
- Tez No: 692590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP SABRİ ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde havadan karaya atılan akıllı mühimmatların üç serbestlik dereceli hareketi dinamik ve kinematik olarak modellenmiştir. Mühimmatın aerodinamik katsayı hesaplamalarına ilişkin yarı ampirik tabanlı bir yöntem sunulmuştur. Balistik menzil zarfı, benzetimler ile hesaplanmıştır. Hücum açısı kontrolü ve ivme otopilotu mekanizmaları için iteratif bir kontrolcü tasarım algoritması önerilmiştir. Mühimmatın oransal seyir ve takip güdüm algoritmaları ile hedef angajman menziline ve kaçırma mesafesine ilişkin performans sonuçları benzetim çalışmaları ile etüt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, three degree of freedom motion of the air to ground smart munitions is modeled, dynamically and kinematically. A semi-empirical method is presented related to munition's aerodynamic coefficient calculations. Ballistic range envelope is calculated by simulations. An iterative controller design algorithm is proposed for angle of attack control and acceleration autopilot mechanisms. The results regarding the target engagement range and miss distance of the munition are studied under proportional navigation and pursuit guidance algorithms.