COVID-19 pandemisi sürecinde helal gıda tüketim motivasyonlarının helal gıda satın alma ve helal turizme katılma niyeti üzerindeki etkisi
Effect of halal food consumption motivations on theintention to purchase halal food and participate in halaltourism during the COVID-19 pandemi̇c
- Tez No: 692671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Hastalıklar, dünya üzerinde ki yaşamın ortaya çıkışından bu yana insan hayatının önemli bir parçası haline gelmiştir. Geçmişte ve günümüzde yaşanan ve yaşanmaya devam eden salgın hastalıklar insan psikolojisini ve birçok sektörü etkilemiştir. Covid-19 pandemisi de bunlardan biridir. Turizm başta olmak üzere birçok sektörü etkisi altına alan pandemi, günümüz insan psikolojisinde de önemli etkiler bırakmıştır. Pandeminin kaynağı olarak görülen ve özellikle Uzakdoğu'da gıda ürünü olarak tüketilen yarasa ve pangolin, Türk kültürüne oldukça uzak ve helal olmayan gıdalardandır. Bu çalışmanın amacı, pandeminin kaynağı düşünüldüğünde Türkiye'de ki Müslüman bireylerin helal gıdalara yönelik motivasyon, helal turizme katılma ve satın alma niyetlerinde ne gibi değişimler yaşadığını ortaya çıkarmaktır. Özellikle pandeminin çıkış kaynağının Müslüman bireyler için problem teşkil etmektedir. İlgili problem hakkında derinlemesine bir literatür araştırması yapılmıştır. Bu çalışmada problem ile alakalı olarak Türkiye'de yaşayan Müslüman tüketicilerin pandemi sırasında helal gıda tüketimlerinde yaşanan değişimler araştırılmıştır. Çalışmada nicel yöntemlerden faydalanılmış ve anket toplama tekniği kullanılmıştır. Elde edilen verilere uygulanan analizler sonucunda, bireylerin pandemi sırasında helal gıdaları daha güvenilir bulduğu, pandemiden sonra helal ürünlere yönelik bakış açılarının değişmediği ancak pandemi sonrasında helal gıdaları satın almaya devam edecekleri görülmüştür. Buna ek olarak Covid-19 pandemisi sırasında helal gıda tüketiminin, satın alma niyeti ve helal turizme katılma niyeti üzerinde olumlu yönde etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Diseases have become an important part of human life since the emergence of life on earth. Epidemics that have been experienced and continue to be experienced in the past and today have affected human psychology and many sectors. The Covid-19 pandemic is one of them. The pandemic, which has affected many sectors, especially tourism, has also left significant effects on today's human psychology. Bat and pangolin, which are seen as the source of the pandemic and consumed as a food product especially in the Far East, are very far from our culture and are not halal foods. The aim of this study is to reveal the changes in the attitudes and purchasing intentions of Muslim individuals in Turkey towards halal food, considering the source of the pandemic. Especially the source of the pandemic poses a problem for Muslim individuals. An in-depth literature search was conducted on the related problem. In this study, the changes in halal food consumption of Muslim consumers living in Turkey during the pandemic were investigated in relation to the problem. Quantitative methods were used in the study and questionnaire collection technique was used. As a result of the analyzes applied to the data obtained, it was seen that individuals found halal foods more reliable during the pandemic, their perspectives on halal products did not change after the pandemic, but they will continue to buy halal foods after the pandemic. In addition, halal food consumption during the Covid-19 pandemic has been found to have a positive effect on purchase intention and intention to participate in halal tourism. In the light of the information obtained, suggestions for sector stakeholders were developed.