Uluslararası yatırım hukukunda yatırımcının meşru beklentilerinin korunması
  1. Tez No: 692681
  2. Yazar: SAİD SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BLEDA RIZA KURTDARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmanın konusunu uluslararası yatırım hukukunda yatırımcının meşru beklentilerinin korunması oluşturmaktadır. Birçok hukuk sisteminde korunan ve bir kamu hukuku doktrini olan meşru beklenti kavramı, hakem heyetleri tarafından uluslararası yatırım hukukuna aktarılmıştır. Meşru beklenti doktrini, uluslararası kamu hukuku ve karşılaştırmalı hukuktaki kaynaklarına atıfta bulunulmadan hakem heyetleri tarafından uzun bir süre kullanılmıştır. Kavram, yatırımcıların İki Taraflı Yatırım Antlaşması kapsamındaki koruma standartlarının ihlal edildiğine ilişkin iddialarında yoğun bir şekilde yer bulmuştur ve hakem heyetleri tarafından adil ve hakkaniyetli muamele standardının temel unsurlarından biri olarak kabul edilmiştir. Çalışmada bu nedenle yatırımcıların meşru beklentilerinin korunması, adil ve hakkaniyetli muamele standardı kapsamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the protection of legitimate expectations of investor in international investment law. The concept of legitimate expectation, which is a public law doctrine and protected in many legal systems, has been transferred to international investment law by arbitral tribunals. The doctrine of legitimate expectation has long been used by arbitral tribunals without reference to its sources in public international law and comparative law. The concept has been heavily involved in investors' claims that the protection standards under the Bilateral Investment Treaty have been violated, and has been recognized by arbitral tribunals as one of the key elements of the fair and equitable treatment standard. The concept has been included in the claims of investors regarding the violation of the protection standards under the Bilateral Investment Treaty and has been accepted by the arbitral tribunals as one of the essential elements of the fair and equitable treatment standard. For this reason, in the study, the protection of the legitimate expectations of the investors is discussed within the scope of the fair and equitable treatment standard.