The effect of the content of intergroup contact and ingroup identification on support for social change among advantaged group members
Avantajlı grup üyeleri açısından gruplar arası temas içeriği ve iç grup özdeşiminin sosyal değişime destek üzerindeki etkisi
- Tez No: 692683
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı, avantajlı grup üyeleri açısından gruplar arası temas içeriği ve iç grup özdeşiminin sosyal değişime desteğe yönelik tutum ve davranışlar üzerindeki etkisini incelemektir. Bu ilişkiyi incelemek için çeşitli temsil edici bir Türk örneklemiyle, ön kayıtlı iki deneysel ve bir ilişkisel çalışma yürütülmüştür. Çalışma 1'de (N=148, Mage=40.92, SD=17.66) gruplar arası temas içeriği benzerlik odaklı temas ve farklılık odaklı temas olarak değişimlenmiş ve gruplar arası temas içeriğinin algılanan iç grup adilliği, algılanan gruplar arası eşitsizlik ve çeşitli sosyal politikalara destek üzerindeki etkisi incelenmiştir. Hipotezleri doğrulayan bulgular, dezavantajlı grup üyeleri ile farklılık odaklı temas kuran avantajlı üyelerin, benzerlik odaklı temas kuranlara göre daha fazla gruplar arası eşitsizlik algıladığını ve yüksek maliyetli sosyal politikayı daha fazla desteklediğini ortaya koymuştur. Çalışma 2'de (N=173, Mage=42.48, SD=16.79) ayrıca iç grup özdeşimi yüksek ve düşük olacak şekilde değişimlenmiş ve gruplar arası temas içeriği ve iç grup özdeşiminin Çalışma 1'de kullanılan bağımlı değişkenler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bulgular, sosyal değişimi en fazla reddedenlerin farklılık odaklı temas kuran yüksek özdeşimli üyeler olduğunu, kabul edenlerin ise farklılık odaklı temas kuran düşük özdeşimli üyeler olduğunu gösterdi. Çalışma 3'te (N=232, Mage=40.74, SD=15.82) farklılık odaklı temas ile bu çalışmaya uyarlanan bağımlı değişkenler arasındaki ilişkide iç grup özdeşiminin düzenleyici rolü incelenmiştir. Bulgular, algılanan içgrup adilliği ve maliyetsiz sosyal politikayı destekleme değişkenleri iç grup özdeşiminin düzenleyici etkisini işaret etmiştir. Sonuçlar, toplumsal avantaj durumu farklı olan grupların birbirleriyle uyumları için geliştirilecek müdahale programlarında, sosyal kimlikleri baskın olan ve olmayan üyeler için farklı içerikli gruplar arası temasın daha etkili olabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the role of the content of intergroup contact and ingroup identification on support for social change among advantaged group members. Preregistered two experimental and one correlational study were conducted with a representative Turkish sample to examine this association. In Study 1 (N=148, Mage=40.92, SD=17.66), the content of contact was manipulated as similarity-focused or difference-focused contact, and the effect of it on perceived ingroup fairness, perceived intergroup inequality, and the supporting behavior of some social policies were examined. Findings revealed that advantaged members who had difference-focused contact perceived more intergroup inequality and supported the high-cost social policy more than those who had similarity-focused contact. In Study 2 (N=173, Mage=42.48, SD=16.79), also ingroup identification was manipulated as low or high, and the effect of the content of contact and ingroup identification on the same dependent variables were examined. The findings showed that advantaged members with high ingroup identification who had difference-focused contact opposed the social change most, while those with low ingroup identification who had difference-focused contact supported social change most. In Study 3 (N=232, Mage=40.74, SD=15.82), the moderating role of ingroup identification on the association between difference-focused contact and similar dependents was examined. The findings indicated the moderating effect of ingroup identification on the ingroup fairness and supporting no-cost social policy. Intergroup contact with different contents may be more effective for members with high and low ingroup identification in intervention programs to be developed to harmony for groups with different social advantage statuses.