Engelli çocuğa sahip ailelerin sosyal yaşamdan dışlanması: Kilis örneği
Exclusion of families with disabled children from social life: Kilis sample
- Tez No: 692684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın konusu engelli çocuğa sahip olan ailelerin sosyal yaşamda karşılaştıkları dışlanmalardır. Bu çalışmanın amacı ise toplumda azımsanamayacak kadar çok olan engelli bireylerin toplumsal alanda ne kadar görünür olduklarını ve ne tür sorunlar ile karşı karşıya kaldıklarını tespit etmektir. Bu çalışma Kilis ilinde ikamet etmekte olan 20 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıları engelli çocuğa sahip aileler oluşturmaktadır. Görüşmeler Ocak 2021- Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma da nitel araştırma yöntemi kullanılarak veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Çalışmanın bulgular kısmında elde edilen veriler incelendiğinde engelli çocuğa sahip aileler engel deneyimini en fazla sosyal çevrede yaşamaktadırlar. Bulgular kısmında; ekonomik, aile içi etkileşim, sosyal çevre, engelli çocuğa bakım ve gelecek kaygısı, psikolojik ve sosyal sıkıntılar ve sosyal dışlanma sıkıntısı yaşadığı belirlenen katılımcılara ait veriler başlıklar altında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is the Exclusion of families with a disabled child in social life. The purpose of this study is to determine how visible the disabled individuals, who are too many in the society, are in the social arena and what kind of problems they face. This study was carried out with 20 participants residing in Kilis. The participants are families with disabled children. The interviews were held between January 2021 and May2021. In this study, data were collected with semi-structured interview technique using qualitative research method. When the data obtained in the findings part of the study are examined, families with disabled children experience the disability experience mostly in the social environment. In the findings section; the data of the participants who were determined to have economic, family interaction, social environment, care for the disabled child and future anxiety, psychological and social problems and social exclusion are given under the headings.