Dante Gabriel Rossetti'nin yapıtlarında meleksi ve ölümcül/femme fatale kadın imgelemi
In the works of Dante Gabriel Rossetti angelic and femme fatale woman imagination
  1. Tez No: 692894
  2. Yazar: SEDA KAYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Pre-historya döneminde var olan Ana Tanrıça Kültünden itibaren kadının anaerkil sosyal statüsünün tek Tanrılı pagan dinlerden ataerkil düzene geçişinde uğradığı hiyerarşik değişim, XIX. yüzyıl modern Victoria Dönemi İngiltere'sinden örneklendirilerek karşılaştırıldı. Yoğun dönüşüm gösteren sanayi çağının merkantilist ilerlemesiyle, İngiliz ekonomisinin dünya ticaretini ve kapitalizmini tekeline almasına rağmen; feodal zihniyeti bertaraf eden tüm bu seküler ilerlemelere karşın İngiliz Kilisesinin resmi düşünsel tutumunda batıl-yasaklayıcı erkek egemen inanç politikalarının halen modern dünyada kadını kötücül ve şeytani olarak damgaladığı görüldü. Bugün hukuken tanınan üçüncü ve dördüncü toplumsal cinsiyetler: İnter-seks ve trans bireylerin varlığına karşın; dünyadaki kültürlerin çoğunda iki temel toplumsal cinsiyet sistemi olarak kadına ve erkeğe yüklenen anlam arasında dağlar kadar kültürel farklar vardır. Toplumsal cinsiyet hiyerarşisi yoğunluk ve görünürlük bakımından tarihsel açıdan çok çeşitlidir; ama her değişim dönemini atlayarak varlığını sürdürmeye devam etmiştir. Kadını ötekileştiren bu toplumsal-ideolojik formasyonu, meleksi kadın temalarıyla pekiştiren ressam-şair Dante Gabriel Rossetti'nin yapıtlarıyla birlikte değerlendirdiğimizde; üyesi olduğu Raffael Öncesi Kardeşler Birliği'nin tepkisel bir karşıtlıkla ölümcül kadın temasını alternatif bir estetik norm olarak belirlemekle Viktoryen İngiliz Resmi ve Edebiyatı'nda alışkanlığı kırmak adına klişeleşen meleksi kadın imgelemini reddettikleri sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the hierarchical change in the matriarchal social status of women from monotheistic pagan religions to patriarchal order starting from the Mother Goddess Cult that existed in the Pre-history period was compared by exemplary from the modern Victorian England of the XIXth century. Although the English economy monopolized world trade and capitalism with the mercantilist progress of the industrial age, which showed intense transformation; Despite all these secular advances that eliminated the feudal mentality, in the official intellectual attitude of the English Church, the superstitious-prohibitive male-dominated belief policies still stigmatized women as malevolent and evil in the modern world. The third and fourth genders that are legally recognized today: Despite the existence of intersex and transgender people; In most cultures around the world, there are mountains of cultural differences between the meaning attributed to men and women as the two basic gender systems. The gender hierarchy is historically very diverse in intensity and visibility; but it continued to exist, bypassing every period of change. When we evaluate this socio-ideological formation that marginalizes women with the works of painter-poet Dante Gabriel Rossetti, who reinforces them with angelic women themes; It was concluded that the Pre-Raphaelite Brotherhood, of which he was a member, identified the theme of the Fatale woman with reactive opposition as an alternative aesthetic norm, rejecting the stereotypical image of the angelic woman in order to break the habit in Victorian English Painting and Literature.