Cluster based intrusion detection system in wireless sensor networks
- Tez No: 692953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezin amacı, Kablosuz Sensör Ağı'nda (WSN) küme tabanlı saldırı tespit sistemi gerçekleştirmektir. WSN'ler, veri toplama ve verileri daha fazla analiz için ağ geçidine iletmek için rastgele veya deterministik olarak dağıtılan birkaç sensörden oluşur. WSN'ler, iletişim için sağlık hizmetleri gibi birçok uygulamada kullanılmaktadır; normal üretim faaliyeti sırasında ekipmanın durumunu izlemek ve herhangi bir arızayı tespit etmek için endüstriler gibi kamu hizmetlerinde. Genel olarak, WSN'ler istenen uygulamanın ölçümlerini alır ve bu bilgiyi bir ağ geçidine gönderir, bu sayede kullanıcı istenen amaca ulaşmak için bilgileri yorumlayabilir. WSN'lerin izinsiz giriş tespiti alanındaki temel önemi, CIC IDS 2017 Veri Kümesine izinsiz giriş ve gerçek zamanlı saldırıları tespit etmek için eğitilebilmeleridir. WSN'lerin yönlendirme protokolleri, kaynak ve hedef düğümler arasında yollar oluşturmak için tasarlanmıştır. Bu yönlendirme protokollerinin yaptığı şey, ağı daha yönetilebilir parçalara ayırmaları ve önce komşuları arasında ve ardından tüm ağ boyunca bilgi paylaşımının yollarını sağlamalarıdır. İlginç kütüphanelerin ve tekniklerin manzarası ve deneyler için olasılıklar ve seçenekler sürekli gelişiyor. Çerçevenin python'da uygulanması, sözdizimsel karmaşıklığın azaltılmasına yardımcı olur, betik dillerindeki uygulamalara kıyasla performansı artırır ve bellek güvenliği sağlar. güvenli protokol ayrıştırmayı gerçekleştirmek için bir ayrıştırıcı oluşturma çerçevesi kullanan WSN içindeki tüm izinsiz girişleri tespit etmek için %99.21'lik bir doğruluk elde etmek için protokol kod çözme mantığının bağlantı noktası parçaları. Bu karşı önlemler ileriye doğru atılmış iyi bir adım olsa da, çerçevelerin geri kalan kısımları hala bu güvenlik açıkları kategorisinden etkilenen bir dilde yazıldığından saldırı yüzeyini yalnızca kısmen azaltır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to perform cluster-based intrusion detection system in Wireless Sensor Network (WSN). WSNs are composed of several sensors which are randomly or deterministically distributed for data acquisition and to forward the data to the gateway for further analysis. WSNs are used in many applications such as in health care for in communication; in utilities such as in industries to monitor the state of equipment and detect any malfunction during normal production activity. In general, WSNs take measurements of the desired application and send this information to a gateway, whereby the user is able to interpret the information to achieve the desired purpose. The main importance of WSNs in area of intrusion detection is that they can be trained to detect the intrusion and real time attacks in the CIC IDS 2017 Dataset. WSNs routing protocols are designed to establish routes between the source and destination nodes. What these routing protocols do is that they decompose the network into more manageable pieces and provide ways of sharing information among its neighbors first and then throughout the whole network. The landscape of interesting libraries and techniques is constantly evolving, and so are the possibilities and options for experiments. Implementing the framework in python helps in reducing syntactic complexity, increases performance compared to implementations in scripting languages, and provides memory safety The fact that memory safety is a big problem for today's intrusion detection frameworks has been recognized by this advance research, which have begun to port parts of their protocol decoding logic to achieve an accuracy of 99.21% for detecting all the intrusions within the WSN that use a parser generation framework to accomplish safe protocol parsing. Although, these countermeasures are a good step forward, they only reduce the attack surface partially, since the remaining parts of the frameworks are still written in a language that is affected by this category of vulnerabilities.