Renal tübüler epitel hücreleri (HK2) ve renal kanser hücrelerinde (CAKI-1) şok dalga tedavisinin apoptotik etkisinin ve hücre ölümünün değerlendirilmesi
Evaluation of the apoptotic effect and cell death in renal tubular epitel cells (HK2) and renal cancer cells (CAKI-1) of shock wave therapy
  1. Tez No: 693033
  2. Yazar: HAKAN GÖRKEM KAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı şok dalga tedavisinin benign HK2 ve malign CAKI-1 hücreleri üzerindeki hücre canlılığı ve apoptozis üzerine olası etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı ESWL ünitesinde oluşturulan deneysel model üzerinde, hücre kültüründe çoğaltılıp 1,5 ml eppendorf tüplere steril koşullarda alınan HK2 ve CAKI-1 hücrelerine 14 kV 500 atım, 14 kV 2000 atım, 24 kV 500 atım ve 24 kV 2000 atım şok dalga tedavisi uygulandı. Her iki gruba ait birer kontrol grubu benzer koşullarda bekletilip şok dalgası uygulanmadı. Uygulamanın ardından 24. saatte Muse Analyzer'da canlı hücre ve apoptotik ölüm oranları; MTT testinde ise absorbanslar incelendi. Sonuçlar uygun istatistiksel metod ile karşılaştırıldı. Bulgular: HK2 ve CAKI-1 hücrelerinde canlılık oranı şok dalga tedavisi uygulamasıyla azalmıştır (sırasıyla p0.05), CAKI-1 hücrelerinde 14 kV 2000 atım grubunda anlamlı apoptozis görülmüştür(p=0.001).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of the study was to evaluate the possible effects of shock wave therapy on cell viability and apoptosis on benign HK2 and malignant CAKI-1 cells. Materials and Methods: An experimental model was created in the ESWL unit of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine, Department of Urology. HK2 and CAKI-1 cells grown in cell culture were taken into 1.5 ml Eppendorf tubes under sterile conditions. Shock wave therapy was applied to HK2 and CAKI-1 cells with 14 kV 500 pulses, 14 kV 2000 pulses, 24 kV 500 pulses and 24 kV 2000 pulses. One control group of both groups was kept in similar conditions without shock wave therapy. After the application, at 24. hours, the rates of viable cells and apoptotic deaths in Muse Analyzer; In the MTT test, absorbances were examined. The results were compared with the appropriate statistical method. Results: The viability of HK2 and CAKI-1 cells decreased with shock wave therapy (p0.05), significant apoptosis was observed in CAKI-1 cells in the 14 kV 2000 pulse group (p=0.001).