Çocuk edebiyatı ve 'Louisa May Alcott'un 'Küçük Kadınlar' adlı eserinde değer olarak 'aile' kavramı'
Children's literature and 'the concept of 'family' as a value in 'Little Women' (1868) by Louisa May Alcott'
  1. Tez No: 693079
  2. Yazar: SEVAL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çocuk Edebiyatı'nın hem çocukları hem de yetişkinleri eğlendirmek için yaratıldığı düşünülmektedir ancak değildir. Bu şekilde bir dar varsayımın ötesinde çok kapsamlı temel rollere sahiptir. Çünkü Çocuk Edebiyatı; eğitmek geliştirmek çocuğa ve çocukluğa sosyal ve bireysel kazanımlar sağlamak çocukluk inşa etmek dünya görüşü sağlamak edebiyatla en başından itibaren bir bağ oluşturmak demektir. Amacı gibi tanımlamaları da aynı ölçüde sıradanlıktan uzaktır. Karmaşık ve kapsamlı kelimeleri tanımlama yaparken çocuk edebiyatının merkezinde yer alır. Bu karmaşıklık etkilemesi kolay olan bir kitleye hitap etmesindendir ancak aynı ölçüde ne kadar kapsamlı olursa etkileyiciliği ve önemi o ölçüde artar. Kapsam bakımından değerler edebiyata dahil olarak Çocuk Edebiyatını kendine özgü derinliğini oluşturur. Bir bakıma okur kitlesi alanı genişler ve eğlenme amacının ötesinde bir değere ulaşır. Tüm gelişim yolları toplumsal normlara/değerlere uygunluğu içeren ideolojik olarak inşa edilmiştir ve çocukların kurguları ile ilgilenen herkesin bu yapının süreçleri ve sona ermeleri hakkında bir farkındalık geliştirmek için önemlidir. Çocuk Edebiyatında tezimizin odak noktası oluşturan Küçük Kadınlar'ın da dahil edildiği Aile Hikayesi olan bir kategori vardır. Yukarıda belirtilen kategori muhtemelen aile tutarlılığını/birliğini içerir. Tüm bu metinler genellikle çocukların duygusal ve pratik sonuçlarına bakış açısıyla gösterilir. Bu anlamda Küçük Kadınlar Bildungsroman özelliği göstermektedir. Bildungsromanda erkek ve kadın, aile ve arkadaşlar ile ilişkiler eğitim gibi ortak temalar olmasına rağmen tasarım ve tanım gereği bir kahramanın psikolojik manevi ve sosyal gelişimini izler. Bu tür konular tarihsel olarak kadınların gelişimini de içerecek şekilde ele alındığı için Küçük Kadınlar protogonistlerinin/kahramanlarının“aile”değerinin kendi gelişimlerine ve evrimlerine tanıklık edebileceği bir yapıt olarak kabul edilebilir. Küçük Kadınlar 1868'de İngiliz-Amerikan çocuk edebiyatının 'Altın Çağı' sırasında (1865–1919) Louisa May Alcott tarafından yazılmıştır. Romandaki hikâye kısmen biyografiktir. Yazarın üç kız kardeşi ile büyümesi ve Alcott‟un Massachusetts‟teki kendi aile evindeki insanlarla romandaki Jo karakterinin örtüşmesi/benzerlik göstermesi Alcott'un kendisine dayanabileceğini göstermiştir. Kitap bize 150 yıl önceki Amerikan toplumundaki kızların ve kadınların aile ve toplum içindeki konumuyla ilgili zengin bilgiler vermektedir. Küçük Kadınlar yazıldığından beri birkaç film bir opera ve hatta bir Broadway müzikali yapılmış ve 2019 yılı içinde çekilen ve birçok dalda Oscar adayı gösterilen Hollywood filmiyle tekrardan gündeme gelmiştir. Ayrıca kitap birçok dile çevrilmiş ve çok kez sinemaya uyarlanmıştır. Kitabın kapsamlı bir değer kaynağı olarak görülmesi eseri çok kez çeşitli sanat dallarında çeşitli yorumlamalarla izleyici/okur kitlesine ulaştırmıştır. Bu özellikleri ile aile olgusu ve yaşayışı için Amerikan aile hayatına rehberlik etmiştir. Kitap bir bütün olan ailenin dışında bireysel olarak çocuk ve yetişkinler için de ayrı ayrı rehberlik yapar. Çalışmada küçük çocukların ve yetişkinlerin, başkalarının farklılıklarını anlayabilecekleri bir roman örneği olarak görülebilecek olan“Küçük Kadınlar”adlı yapıttaki değer olarak aile kavramı örneğinde mutlu aile sonucuna nasıl ulaşıldığı ve çocuk edebiyatının çocukların aile algılarına etkisi betimsel ve niteliksel bir yaklaşımla gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children's Literature is thought to have been created to entertain both children and adults, but it is not. It has very comprehensive basic roles beyond such a narrow assumption. Because children's literature means to educate, develop, provide social and individual achievements to the child and childhood, build childhood, provide a worldview, to create a connection with literature from the very beginning. Its definitions, like its purpose, are equally far from mediocrity. This complexity is because it appeals to an audience that is easy to influence, but to the same extent, the more comprehensive it is, the greater its effectiveness and importance. In terms of scope, values form the peculiar depth of children's literature by being included in literature. In a way, the area of the readership expands and reaches a value beyond the purpose of fun. All development is ideologically constructed, including conformity with social norms/values, and it is important for anyone interested in children's constructions to develop an awareness of the processes and endings of this structure. In Children's Literature, there is a category, Family Story, in which Little Women, who form the focal point of our thesis, are also included. The category mentioned above probably includes family cohesion/unity. All these texts are often shown from the perspective of children's emotional and practical consequences. In this sense, Little Women shows the Bildungsroman feature. Although there are common themes in Bildungsroman such as man and woman, relationships with family and friends, education, by design and definition it follows the psychological, spiritual, and social development of a hero. Since such issues have historically been addressed to include the development of women, Little Women can be regarded as a work in which their protagonists/heroes can witness their development and evolution of the“family”value. Little Women was written by Louisa May Alcott during the 'Golden Age' of Anglo-American children's literature (1865–1919) in 1868. The character in the novel is partially biographical. It has been suggested that with the author growing up with three sisters and people from Alcott's own family home in Massachusetts, the character Jo in the novel could be based on Alcott himself. The book gives us a wealth of information about the position of girls and women in family society in American society 150 years ago. Since the time Little Women was written, several movies, an opera, and even a Broadway musical have been made and have come back to life with the Hollywood movie shot in 2019. The fact that the book is considered a comprehensive source of value has brought the work to the audience/reader audience many times with various interpretations in various branches of art. With these characteristics, it guided American family life for the phenomenon and life of the family. Apart from the family, which is a whole, the book also provides separate guidance for children and adults individually. The study tried to show in a descriptive and qualitative way, how to reach the result of a happy family in the example of the concept of family as a value in the work named“Little Women”, which can be seen as an example of Bildungsroman where young children and adults can understand the differences of others, and the effect of children's literature on children's family perceptions.