Evli bireylerde evlilik doyumu ve akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişki
The relationship between marital satisfaction and smartphone addiction in married individuals
  1. Tez No: 693195
  2. Yazar: ZÜLAL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN MUKADDES SEVİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş: Akıllı telefon bağımlılığı günümüzde gelişen teknolojilerle birlikte en önemli sorunlardan biri haline gelmiştir. Bunun evlilik ilişkisi içerisinde de olumsuz sonuçlara sebep olabileceği düşünülektedir. Amaç: Bu araştırmada akıllı telefon bağımlılığı, evlilik doyumu ve depresyon arasındaki ilişki incelenerek bu değişkenlerin sosyo-demografik özellikler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, 534 evli kadın ve erkek birey üzerinde internet ortamında doldurulan anketler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Sosyo-demografik Bilgi Formu, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği (ATBÖ), Evlilik Yaşam Ölçeği (EYÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılarak elde edilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS (verisyon 21.0 IBM, USA) paket programı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Smartphone addiction has become one of the most important problems with the developing technologies, nowadays. Therefore, smartphone addiction is thought to cause negative consequences in the marital relationship as it affects people badly in many ways Objective: In this study, it was aimed to examine the relationship between smartphone addiction, marital satisfaction and depression in terms of socio-demographic characteristics. Materials and Methods: This research was carried out on 534 married women and men using questionnaires filled in internet. The data of the study were obtained using the Socio-demographic Information Form, Smartphone Addiction Scale (SAS), Marriage Life Scale (MLS), Beck Depression Inventory (BDI). Statistical analysis was carried out with SPSS (version 21.0 IBM, USA) package program.