Gestasyonel diyabetes mellitus tanılı hastalarda serum bakır, magnezyum ve demir düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum copper, magnesium and iron levels inpatients with gestational diabetes mellitus
- Tez No: 693210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GALİP ZEBİTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Gestasyonel diyabetes mellitus; ilk kez gestasyonel süreçte karşılaşılan, daha once varlığı bilinmeyen/tanı konmamış ve gebelik sürecinde tanı almış olan bozulmuş glukoz toleransı olarak tanımlanır.Gebelik; fizyolojik olarak hiperinsülinemi ve hiperglisemi ile seyreden ve diyabete yatkınlık oluşturan bir süreçtir. İnsidansı dünyada giderek artış göstermektedir. Gestasyonel diyabetes mellitus yalnızca maternal riskler taşımaz, aynı zamanda fetus için de olumsuz neticelere yol açabilmektedir. Eser elementlerin vücuttaki farklı metabolik süreçlerde hayati rolleri olduğu bilinmektedir. Diyabet hastalığında bazı elementlerin metabolizmalarında değişim meydana geldiği, bu element düzeylerindeki değişim ile hastalığın ilerlemesi arasında bir ilişki olduğu belirtilmektedir. Diyabet hastalığında artan glukoz konsantrasyonun pankreas beta hücrelerinin mitokondrilerinde serbest radikal artışına yol açarak oksidatif hasarda artışa sebep olduğu bildirilmektedir. Eser elementler, antioksidan enzimlerin kofaktörleridir, eksiklikleri durumunda antioksidanlarda azalma ve artan lipit peroksidasyonu yoluyla artan oksidatif stres ile ilişkili olabilecekleri ifade edilmektedir. Bu çalışmamızın amacı Cu, Mg, Fe gibi diyetle alınabilen ve farklı metabolik yolaklarda kullanılan eser elementlerin gestasyonel diyabetus mellituslu ve sağlıklı gebelerdeki serum düzeyini saptamak ve gestasyonel diyabetus mellitus patogenezinde Cu, Mg, Fe elementlerinin rolünün olup olmadığını araştırmaktır. Materyal-Metod: Çalışmamız prospektif klinik çalışmalar olarak planlanmıştır. Çalışmaya alınan gebeler, gestasyonel diyabetes mellitus tarama programı ölçütlerince uygulanan, 24 ile 28. gebelik haftaları arasında 75 g oral glukoz tolerans testi (OGTT) ile değerlendirildi. 75 g OGTT testinde bir veya daha fazla eşik değerin üstünde değere sahip hastalara GDM tanısı konularak, hastalar takibe alındı. GDM olan 39 gebeden oluşturulan hasta grubu ile 39 sağlıklı gebeden oluşturulan kontrol grubunda Yaş, Kilo, G.öncesi kilo, Boy, Gebelik öncesi BMİ, 75gr ogtt açlık, 75 gr ogtt 1. Saat, 75 gr ogtt 2.saat, Gebelik haftası, Trimestır, Gravida, Parite, Abortus ve Yaşayan sayıları, Ailede DM öyküsü, GDM ise insülin kullanımı, Önceki gebelikte GDM öyküsü ve Önceki gebelikte makrozomi öyküsü durumları anamnez alınarak kaydedildi. 8-10 saat açlık sonrası HG, HCT, WBC, PLT, Magnezyum, Bakır, Demir, Ferritin, HgA1c, Üre, Kre, Ast, Alt, Üa, Ldh, Albümin, Kalsiyum, Sodyum, Potasyum ve Klor değerleri ölçüm yapılarak kaydedildi ve karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 39 GDM, 39 GDM olmayan toplam 78 kişi katılmıştır. Katılımcıların 28'inin Ailede DM öyküsü var. GDM olup insülin kullanan 7 kişi vardır. Önceki gebelikte GDM öyküsü olan 4 kişi, Önceki gebelikte Makrozomi öyküsü olan 8 kişi vardır. GDM olan ve GDM olmayan gruplar arasında Ailede DM öyküsü, GDM ise insülin kullanımı, Önceki gebelikte GDM öyküsü ve Önceki gebelikte makrozomi öyküsü durumları karşılaştırılmıştır. GDM olan grupta Ailede DM öyküsü, GDM ise insülin kullanımı, Önceki gebelikte GDM öyküsü ve Önceki gebelikte makrozomi öyküsü olma durumu GDM olmayan gruba göre daha yüksek bulunmuştur. GDM olan ve GDM olmayan gruplar arasında Yaş, Kilo, G.öncesi kilo, Boy, Gebelik öncesi BMİ, 75gr ogtt açlık, 75 gr ogtt 1. Saat, 75 gr ogtt 2.saat, Gebelik haftası, Trimestır, Gravida, Parite, Abortus ve Yaşayan ortalamaları karşılaştırılmıştır ve gruplar arasında G.öncesi kilo, Boy, 75gr ogtt açlık, 75 gr ogtt 1. Saat, 75 gr ogtt 2.saat değerlerinde anlamlılık saptanmıştır. GDM olan grubun G.öncesi kilo, Boy, 75gr ogtt açlık, 75 gr ogtt 1. Saat, 75 gr ogtt 2.saat ortalamaları GDM olmayan gruba göre daha yüksek bulunmuştur. GDM olan ve GDM olmayan gruplar arasında HG, Magnezyum, Bakır, Demir, Ferritin, HgA1c değerleri karşılaştırılmıştır. Gruplara göre gebelerin Magnezyum, Bakır, Demir, Ferritin ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0.05). GDM olmayan grubun HG değerleri GDM grubuna göre daha yüksekken, HgA1c değeri GDM grubuna göre daha düşüktür (p0,05 ).
Özet (Çeviri)
Aim : Gestational diabetes mellitus; It is defined as impaired glucose tolerance, which is encountered for the first time during the gestational period, whose presence is unknown / undiagnosed and diagnosed during pregnancy. Pregnancy; It is a process that physiologically progresses with hyperinsulinemia and hyperglycemia and predisposes to diabetes. Its incidence is increasing in the world day by day. Gestational diabetes mellitus not only carries maternal risks, but may also lead to negative consequences for the fetus. Trace elements are known to have vital roles in different metabolic processes in the body. It is stated that there is a change in the metabolism of some elements in diabetes, and there is a relationship between the change in the levels of these elements and the progression of the disease. It has been reported that increased glucose concentration in diabetes causes an increase in free radicals in the mitochondria of pancreatic beta cells, leading to an increase in oxidative damage. Trace elements are cofactors of antioxidant enzymes, and their deficiency may be associated with decreased antioxidants and increased oxidative stress through increased lipid peroxidation. The purpose of this study is to determine the serum levels of trace elements such as Cu, Mg, Fe that can be taken in the diet and used in different metabolic pathways in healthy pregnant women with gestational diabetes mellitus and to investigate the role of Cu, Mg, Fe elements in the pathogenesis of gestational diabetes mellitus. Materials and Methods: Our study was planned as prospective clinical studies. The pregnant women included in the study were evaluated with a 75-g oral glucose tolerance test (OGTT) between 24 and 28 weeks of gestation, which was applied according to the criteria of the gestational diabetes mellitus screening program. GDM was diagnosed in patients with one or more values above the threshold value in the 75-g OGTT test, and the patients were followed up. In the patient group consisting of 39 pregnant women with GDM and the control group consisting of 39 healthy pregnant women, Age, Weight, Pre-G weight, Height, BMI before pregnancy, 75 gr ogtt fasting, 75 gr ogtt 1 st hour, 75 gr ogtt 2nd hour, Week of gestation, Trimester, Gravida, Parity, Abortion and Survivor numbers, Family history of DM, insulin use if GDM, History of GDM in previous pregnancy and history of macrosomia in previous pregnancy were recorded by taking anamnesis. After 8-10 hours of fasting, HG, HCT, WBC, PLT, Magnesium, Copper, Iron, Ferritin, HgA1c, Urea, Cre, Ast, Alt, Ua, Idh, Albumin, Calcium, Sodium, Potassium and Chlorine values were recorded, measured and compared. Results : A total of 78 people, 39 with GDM and 39 without GDM, participated in the study. 28 of the participants have a family history of DM. There are 7 people with GDM who use insulin. There are 4 people with a history of GDM in a previous pregnancy and 8 people with a history of Macrosomia in a previous pregnancy. Family history of DM, insulin use if GDM, history of GDM in previous pregnancy and history of macrosomia in previous pregnancy were compared between groups with and without GDM. All those above were found to be higher in the group with GDM compared to the group without GDM. Age, Weight, Pre-G weight, Height, Pre-pregnancy BMI, 75 gr ogtt fasting, 75 gr ogtt 1 st hour, 75 gr ogtt 2nd hour, Week of gestation, Trimester, Gravida, Parity, Abortus between GDM and non-GDM groups and living averages were compared and pre-pregnancy weight, height, 75gr ogtt fasting, 75 gr ogtt 1st hour, 75g ogtt 2nd hour values were found to be significant between groups. HG, Magnesium, Copper, Iron, Ferritin, HgA1c values were compared between groups with and without GDM. There was no statistically significant difference between the magnesium, copper, iron and ferritin measurements of the pregnant women according to the groups (p>0.05). While the HG values of the non-GDM group were higher than the GDM group, the HgA1c value was lower than the GDM group (p0,05).