Adenomyoziste cinsel işlev bozuklukları
Sexual dysfunctions in adenomyosis
  1. Tez No: 693209
  2. Yazar: AYBEN ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FERDA VERİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Adenomyozis anormal uterin kanama nedenlerinden biri olup hastalar şiddetli menstrüel kanama, dismenore ve disparoni şikayetleri ile başvurmaktadır. Hastalara Kadın Cinsel İşlev Ölçeği(KCİÖ, FSFI), Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ) ve SF36 Yaşam Kalitesi Ölçeği anketleri uygulayarak hasta ve kontrol grubunda cinsel işlev bozukluklarında artış olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamız prospektif vaka kontrol çalışmasıdır. Ocak 2021- Haziran 2021 tarihleri arasında, T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yapılan jinekolojik muayenede adenomyozis tanısı koyulan 100 hasta ile yapılan jinekolojik muayenede adenomyozis tanısı koyulmayan 100 hastaya Kadın Cinsel İşlev Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve SF36 Yaşam Kalitesi Ölçeği anketleri uygulandı. Bulgular: Çalışmamızda adenomyozis grubuyla kontrol grubu karşılaştırıldığında hasta grubunda %71, kontrol grubunda %74 cinsel işlev bozukluğu saptanmış olup iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Adenomyosis is one of the causes of abnormal uterine bleeding and patients present with severe menstrual bleeding, dysmenorrhea and dyspareunia. In order to investigate whether there was an increase in sexual dysfunctions in the patient and control groups, the Female Sexual Function Inventory, Beck Depression Inventory and SF36 Quality of Life Questionnaire were administered to the patients. Methods: Our study is a prospective case-control study. Between January 2021 and June 2021, the Female Sexual Function Scale, Beck Depression Scale, and SF36 Quality of Life Questionnaire were applied to 100 patients who were diagnosed with adenomyosis during the gynecological examination performed in our Gynecology and Obstetrics Clinic, and 100 patients who were not diagnosed with adenomyosis in the gynecological examination. Results: In our study, when the adenomyosis group was compared with the control group, sexual dysfunction was found in 71% of the patient group and 74% of the control group, and no significant difference was found between the two groups (p>0.05).