Süleymaniye Kütüphanesinde bulunan XX. yüzyıla ait ebrulu hat levhaları ve günümüz yorumlamaları
Calligraphy plaques with marbling in Süleymaniye Library of the 20th century and their contemporaray interpretations
- Tez No: 693241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ELİTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi'nde bulanan XX. yüzyıla ait 22 adet hat levhası yazı, içerik ve süsleme bakımından ele alınarak incelenmiştir. Seçilen eserler, yaşadıkları dönemlerde isim yapmış ünlü hat ustalarının yazılarından oluşmaktadır. Üç bölümden oluşan bu araştırmanın birinci bölümünde, ebru sanatının tarihi gelişimi, ebru çeşitleri, ebrunun kullanım alanları ve kullanılan malzemeler ile yapım teknikleri hakkında bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde, konuyla ilişikli olarak Türk-Hat sanatı ve hat sanatında levha geleneği, levha ve levha çeşitleriyle levhalarda kullanılan tekniklerle alakalı bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, katalogda yer alan eserler envanterleriyle birlikte verilmiş, yazı, dil özellikleri, içerikleri, motif ve desen özellikleri ele alınmış, eserlerin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, 22 calligraphy plates belonging to the 20th century found in the Istanbul Süleymaniye Library were examined in terms of writing, content, and decoration. The selected artworks consist of the writings of famous calligraphy masters who made a name for themselves during their lifetime In the first chapter of this study, which consists of three parts, information is given about the historical development of the art of marbling, the types of marbling, the areas of use of marbling, the materials used, and the construction techniques. In the second chapter, related to the subject, information about plate tradition in Turkish-Calligraphy art, plate and plate types, and techniques used in plates are given. In the third chapter, the artworks in the catalog were given together with their inventories, the writing, language features, contents, motif, and pattern features were discussed, and the artworks were evaluated.