Acile başvuran şiddet görmüş kadınların ilişkilerindeki inançları boyun eğici davranışları ve psikolojik eziyete maruz kalma durumlarının intihar olasılıkları ile ilişkisi
Relationship between the beliefs, submissive behaviors and psychological persecution in the relationships of women who applied emergency service who were subjected to violence and the probability of suicide
  1. Tez No: 693281
  2. Yazar: MERVE ÇAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırma, acile başvuran şiddet görmüş kadınların ilişkilerindeki inançları, boyun eğici davranışları ve psikolojik eziyete maruz kalma durumlarının intihar olasılıkları ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. 15 Aralık 2019-15 Mart 2020 tarihleri arasında Gaziantep ilinde yer alan bir devlet hastanesi' nin acil servis birimine başvuran şiddet görmüş, 18-65 yaş arası 300 kadın ile yapıldı. Veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, İlişkilerde İnanç Envanteri (İİE), Boyun Eğici Davranışlar Ölçeği (BEDÖ), Kadına Psikolojik Eziyet Envanteri (KPEE), Kadına Yönelik Şiddet Derecesi Ölçeği (KYŞDÖ) ve İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ) kullanıldı. Veriler IBM SPSS 21.0 ile Kruskal-Wallis H Testi, Mann-Whitney U Testi ve Spearman's Rank Correlation testi kullanılarak değerlendirildi. Şiddet gören kadınların ölçek toplam puan ortalamaları; İİE 84.6 ± 17.02, BEDÖ 66.83 ± 13.79, KPEE 81.79 ± 11.16, KYŞDÖ 143.0 ± 29.95, İOÖ 102.77 ± 15.44 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the relationship between the beliefs, submissive behaviors and psychological torture of women who applied to the emergency department and their suicide probability. It was conducted with 300 women between the ages of 18-65 who were exposed to violence and applied to the emergency department of a state hospital in Gaziantep between 15 December 2019 and 15 March 2020.As a data collection tool; Informed Consent Form, Personal Information Form, The Relationship Belief Inventory (RBI), Submissive Acts Scale (SAS), Psychological Maltreatment of Women Inventory (PMWI), The Severity of Violence Against Women Scale (SVAW) and Suicide Probability Scale (SPS) were used. Data were evaluated with IBM SPSS 21.0 using Kruskal-Wallis H Test, Mann-Whitney U Test and Spearman's Rank Correlation test. Scale total scores of women exposed to violence; RBI was determined as 84.6 ± 17.02, SAS 66.83 ± 13.79, PMWI 81.79 ± 11.16, SVAW 143.0 ± 29.95, SPS 102.77 ± 15.44. It was determined that there was a positive and strong statistically significant correlation between the total mean score of RBI and the mean total score of SVAW, PMWI and SAS (p< 0.05). It was determined that the suicide probability of women who were exposed to violence was at a high level. Findings indicate that irrational beliefs, submissive behaviors, exposure to psychological torture, and high degree of violence may be important predictors of suicide probability. As a result; recognizing the irrational beliefs of women exposed to violence and determining more functional and rational relationship beliefs instead of dysfunctional beliefs, ensuring their participation in assertiveness trainings to reduce their submissive behaviors, organizing empowerment programs in order to be aware of the psychological torture they are exposed to and to stay away from the violence environment, suicide as a result of violence. It is recommended to determine the suicide risk level by taking into account the thoughts and attempts of the women who apply to the emergency service, and to direct the women who have been subjected to violence to the Consultation Liaison Psychiatric Nursing for the primary protection, intervention and rehabilitation process, and a nursing approach is recommended by giving enlightening information to the emergency service health workers by the CLP nurses.