Basketbol hakemlerinin genel sağlık ve duygusal yeme düzeylerinin incelenmesi
EXAMİNİNG THE GENERAL HEALTH AND EMOTIONAL EATING LEVELS OF BASKETBALL REFEREES
  1. Tez No: 693282
  2. Yazar: OSMAN YETİŞKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÇETİNKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de ki faal basketbol hakemlerinin görüşleri doğrultusunda, genel sağlık durumlarının ve duygusal yeme düzeylerinin incelenip belirlenmesidir. Araştırmanın evreni Türkiye'deki aktif olarak, lisanslı olan basketbol hakemleridir. Bu doğrultuda araştırmada genel tarama modeli desteklenmiştir. Bu araştırma çalışmamızda olasılığa dayalı olmayan tekniklerden kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya aktif olarak hakemlik yapan 213 klasman ve 197 il ve aday hakem olmak üzere toplamda 410 katılımcı gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak genel sağlık ölçeği ve duygusal yeme ölçeği adlı iki adet ölçek formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen genel bilgiler formu kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiş olup, anlamlılık düzeyi %95 güven aralığında (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine and determine general health status and emotional eating levels in line with opinions of active basketball referees in Turkey. The study population of the research of basketball referees who are actively licensed in Turkey. In this direction, the general scanning model was supported in the research. The convenience sampling method one of the non-probabilistic techniques, was used in this research study. A total of 410 participants voluntarily participated in the study, including 213 classification actively referees and 197 provinces and candidate referees. As date collection tools, two questionnaire forms called the examination of basketball referees general healt status scale and eating levels scale and a general information form developed by the researcher were used. The data were analyzed using IBM SPSS 25.0 program and the significance level was interpreted as p0.05).