Hemodiyaliz hastalarında sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between HEALTY life style behaviours and sleep quality in hemodialysis patients
- Tez No: 693300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİYE ÇIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma, hemodiyaliz hastalarında sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 01.12.2019-30.06.2020 tarihleri arasında Özel Duru Diyaliz Merkezi, Özel Umut Diyaliz Merkezi, Kayseri Devlet Hastanesi ve Kayseri Şehir Hastanesini Diyaliz ünitelerinde takip edilen ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 280 hasta ile yürütülmüştür. Çalışmada etik kurul onayı, çalışmanın yapıldığı hastaneler ve diyaliz merkezlerinden gerekli izin ve bireylerden yazılı bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır. Araştırmanın verileri, tanımlayıcı anket formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği ve Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Hastaların Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II) toplam puan ortalaması 113.24±15.53 olarak tespit edilmiş olup en düşük alt boyut puan ortalamasının fiziksel aktivite alt boyutunda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted descriptively to determine the relationship between healthy lifestyle behaviors and sleep quality in hemodialysis patients. The research was conducted between the dates of 01.12.2019 and 30.06.2020 with 280 patients who were followed-up in the dialysis units of the Private Duru Dialysis Center, Private Umut Dialysis Center, Kayseri State Hospital and Kayseri City Hospital and who complied with the criteria of inclusion in the study. In the study, ethics committee approval and necessary permission from hospitals and dialysis centers where the study was conducted, and written informed willing from individuals were obtained. Data from the study were collected using the descriptive questionnaire, the Healthy Lifestyle Behaviors Scale-II, and the Pittsburg Sleep Quality Index. Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test and Spearman correlation analysis were used for statistical evaluation of the data. Healthy Lifestyle Behavior Scale-II (HLBS) of the patients was found to have a total mean score of 113.24±15.53, and the lowest sub-dimension mean score was found to be in the physical activity sub-dimension.